BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Karşılıklı Bilgilendirme Anlaşması AB-İsviçre-Norveç ve İngiltere’de yaşayan Türklerin başına işler açıyor

2 dakika okuma süresi

Türkiye’de büyük ölçüde parası veya mal varlığı olan Türklere karşı Avrupa ülkeleri başta Almanya olmak üzere ciddi bir takip başladı. OECD çerçevesinde Karşılıklı Bilgilerin Otomatik Bilgi Paylaşımı Anlaşması’nı imzalamak zorunda kalmamız ve erteleme yapmamamız nedeniyle, Almanya’daki Türk hanelerine mektuplar gitmeye başladı.

Hollanda, Avusturya ve Belçika’da da bu iş hız kazandı. İnsanlarımızın yaşadıkları ülkelerde kazançlarını vergilendirip, Türkiye’de yatırım yapmaları nedeniyle tekrar vergi ödemek zorunda kalıyor.

Bu büyük bir olay…

Yalnız Almanya’da yaşayan 3,3 milyon Türkiye kökenlinin Türkiye’deki mevduat hesaplarında 40 milyar euroya yakın paraları ve mal varlığı olduğu tahmin ediliyor. Bu parayı kimse net olarak bilmiyor. Avrupalı Türklerin tamamını dahil ettiğimizde bu paranın daha fazla olduğundan hareket edebiliriz.

Bu konuda tek duyarlı kuruluş, Almanya’nın Diusburg kentinde yayın yapan Kanal Avrupa televizyonu. Kanal Avrupa’da Türk avukat Mehtap Biçer ve program sunucusu Zeki Şahin, çok sık ciddi bilgilendirmeler yapıyorlar.

Bu konuda maalesef Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı veya ilgili diğer kamu kurum ve kuruluşları hiçbir çalışmada bulunmuyorlar. Türk insanının bu konularda vergi verilmesi halinde, Türkiye’deki bankalardan büyük ölçüde bu paralar Avrupa’daki maliye bakanlıklarına gidecek ve bu da Türkiye’nin kaybı olacak. Böylece hem insanlarımızın hem de ülkemizin gelir kaybı olacak. Niye bu konularda bu kadar duyarsızız? Bunu kimse bilemiyor.    

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir