BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Artık Merkez Bankası faizleri indirmekten vazgeçmeli

2 dakika okuma süresi

Herkesin beklentisi Aralık ayı itibariyle 1 doların 10 lirayı göreceğine yönelikti.  Fakat en ufak ekonomik dalgalanmada dolar bugün yarın 10 lirayı görecek duruma geldi. Euro içinde bu durum geçerli…

Türkiye’nin ekonomi politikasını ciddi bir çeki düzen vermesi lazım… İhracatımız artsa da mallarımızı yok fiyatına yolluyoruz. Dövizdeki her artış “su” fiyatına kadar yansıyor. Buna karşılık tarıma hala ciddi bir destek yok. Avrupa Birliğini örnek almamız lazım. AB’de Tarımsal Garanti Fonu’nun yapısı AB bütçesi içinde %60’lara kadar ulaşıyor. Düşünün 540 milyonluk AB’de tarımda çalışan nüfusun oranı %5.

Türkiye’de artık tarım alanları tamamıyla terk ediliyor. Kentlere göç hızlandı. Köylü, ağaçlarını sökerek tarım arazilerini boş bırakıyor. Herhalde bu alanlara yeni inşat projeleri yapılacak. Bu gidiş iyi değil. Buğdaydan, arpaya kadar her şeyi ithal ediyoruz.

Eskiden dış ticaret açığını Rusya’dan ve Arap ülkelerinde yapılan inşat projelerinden gelen parayla dengelerdik. Çok önceden yurtdışı Türklerin tasarrufları ve ülkeye yolladıkları dövizler bu konuda çok katkıda bulunurdu. Şimdi işler tersine dönüyor. Bırakın yurtdışı Türklerin yatırımlarını, Türkiye’ye yatırdıkları paraları Karşılıklı Bilgilendirme Anlaşması çerçevesinde çeşitli ülkeler vergilendirmek istediği için Türkiye’ye gelen paraların vergisini Avrupa ülkelerinin maliyesine yollayacağız. Bu konuda Türkiye çok hatalı davrandı.

Müteahhitlerde artık Arap ülkelerinde ihale alamıyorlar. Bu gelişmeler hepimizi üzüyor. Türkiye’de taban ücretinin en azından 4 bin lira olması gerekir ve taban ücretinden de vergi alınmamalı. Türkiye hızla fakirleşiyor. Bu gidiş hiç iyi değil.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir