BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınması başka bir bahara kaldı

2 dakika okuma süresi

Ersin Tatar’ın Mustafa Akıncı’nın yerine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra, gerek Türkiye, gerek KKTC Hükümeti, KKTC’nin “Kıbrıs Türk Cumhuriyeti” olarak tanınmasını konusunda adımlar attılar. Ancak bu ataklar hiçbir şey getirmedi.

Azerbaycan KKTC’yi tanımadı

Türkiye’nin Ermenistan’ın işgali altında uzun yıllar kalan Dağlık Karabağ’ın kurtarılması için Azerbaycan’a büyük destek vermesinden sonra, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in büyük bir jest yapması gerekirdi. Beklenilen jesti Dağlık Karabağ’ın kurtarılmasından sonra yapmadı. Törenlere Türkiye’yi davet etti, KKTC’yi unuttu!

İslam ülkeleri bu konuda samimi davranmadı

Aynı gelişme Katar’da da görülüyor. Çok Türk dostu (!) olan, Türkiye’de birçok yatırımları bulunan, bizden de paraların gittiği Katar’dan böyle bir adım gelmedi. Bu durum Malezya, Pakistan ve Afrika ülkeleri içinde geçerli… İslam İşbirliği Örgütünün 57 üye ülkesinden şimdiye kadar KKTC’yi tanıyan bir ülke çıkmadı. Bırakın tanımayı, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler Güney Kıbrıs’la savunma anlaşmaları yapmaya devam ettiler.

İngiltere ve Almanya ile diplomatik görüşmeler başlamalı

Avrupa ülkeleri arasında bu konuya sıcak bakan ülkelerde vardı. Başta İngiltere, KKTC’ye direk uçuşlara gerçekleştirmek ve bu ülkede yaşayan 12 bin Türk vatandaşı için Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanımaya hazır yaklaşımındalardı. Almanya Dışişleri Bakanlığı ise Kıbrıs’ta iki devlet var, birini tanıyoruz, diğerini tanımıyoruz şeklinde olayı nitelendirmişler. Türkiye bu konuda atak yapsa Almanya adım atabilirdi.

Günter Verheugen Kıbrıs Sorunu’nu derinleştirdi

Özellikle İsrail, Türkiye’nin İsrail’le ilişkilerde olumlu adımlar atması karşılığında KKTC’yi devlet olarak tanıyabilir. Türkiye bölgede her geçen gün yalnızlaşırken, Kıbrıs Davası’na olan ilgisi de azaldı. Bu kötü bir gelişme.

Yunanistan Güney Kıbrıs’ın hem Avrupa Birliğine girmesini hem de söz sahibi olmasını sağladı. Bu konuda Almanların günahı büyüktür. Eski AB Genişlemeden Sorumlu Komiseri Günter Verhegeun Rauf Denktaş’a kızıp, Güney Kıbrıs’ı AB’ye tam üye yapmıştı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu konuda yeni bir takım adımlar atmalı.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir