BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Türkiye artık kaçışları önlemek için adımlar atmalı

2 dakika okuma süresi

Ülkemiz son yıllarda boşalıyor. Kaliteli insanlarımız, son yıllarda iş bulamadığı için, yarınlarına da güvenle bakamadıkları nedeniyle yurtdışına göç etmenin yollarını arıyorlar. Büyük sermaye kaçışını çok hızlandırdı. Sabancılar, Ülker Grubu, hükümete yakın olanlarda dahil, Türkiye’yi terk ediyorlar. Orta sınıflarda kaçışlar, çocukların okuması için yurtdışına gönderilmesi, annelerin refakati ile pekiştiriliyor, babalarda arkalarından geliyorlar. Akademisyenler iş bulamadıkları için, yurtdışında ciddi bir şekilde iş arıyorlar. Bunu kurulan çeşitli firmalar sağlıyorlar. Doktorlarımız her geçen gün azalırken, hemşirelerimiz akın akın Hollanda ve Almanya’ya gidiyorlar.

Türkiye değerlerini kaybediyor

Büyük emeklerle ülkemizde yetişen insanlarımız, geleceklerini yurtdışında arıyorlar. Yurtdışında yaşamakta kolay değil. Eğer büyük sermaye sahibi değilseniz, Avrupalılar çok severek kapılarını açmıyor ve sizi kalitenizin iki altı bir branşta çalıştırıyorlar. Ayrıca şunu bilmemizde de yarar var: Avrupa’da İslamafobi, ırkçılık ve son yıllarda Türkofobinin arttığını bilmemiz lazım. AB sınırları içinde yaşayan 5,4 milyon insanımız bundan müzdarip, fakat insanlarımız Türkiye’deki gelişmeleri kendi gelecekleri açısından güvenceli görmedikleri gerekçesiyle gelemiyorlar.

Türkiye’ye buna karşılık büyük bir göç akını var

5,4 milyon Suriyeli geçici sığınmacıya ilaveten, şu ana kadar 700 binden fazla Afgan’ın da Türkiye’ye geldiğinden hareket ediliyor. Özbek, Azeri, Türkmen, Kırgız ve Kazaklarda geleceklerini Türkiye’de arıyorlar. Bu ülkelerde yaşayan eğitim düzeyi fazla iyi olmayan çaresiz insanlarda, “ne iş olursa yaparız” deyip ülkemize geliyorlar.

Fakirleşen bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Kalitemiz düşüyor, insan yapımız daha da sorunlu hale geliyor. Kalitelilerin kaçtığı, kalitesizlerin geldiği bir ülke konumundayız.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir