BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Türkiye’ye her yerden haksızlık yapılıyor

2 dakika okuma süresi

Türkiye’ye en büyük haksızlık Avrupa Birliğinden geliyor. Yunanistan’dan sonra Güney Kıbrıs’ı da Avrupa Birliği’ne alan üye ülkeler, maalesef Doğu Akdeniz konusunda bu iki ülkenin esiri haline geldiler. Doğu Akdeniz’e hiç sınırı olmayan Fransa, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ı destekliyor. Avusturya ve Lüksemburg’da bu konuda Türkiye karşıtı bir çizgide Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ı destekliyorlar. Bir adım daha ileri gidelim: Yunanistan, Ege’deki aidiyeti belli olmayan adaları işgal etti. Türkiye bu işgale ses çıkarmadı. Şimdi ABD, bu adalara, Dedeağaç’a ve neredeyse tüm Batı Trakya’ya askerlerini yerleştiriyor. ABD, bu üslerle hedefin Rusya olduğunu ifade etse de asıl hedefin Türkiye olduğu görülüyor.

**

Gelelim Arap dünyasına… 57 Müslüman ülkenin üst örgütü olan İslam İşbirliği Örgütü, Kıbrıs başta olmak üzere Türkiye karşıtlığını sürdürüyor.    

**

Irak ve Suriye’deki gelişmeler tamamıyla Türkiye’nin aleyhine ilerlemeye devam ediyor. Kerkük yavaş yavaş Türkmenlerden arındırıldı ve bambaşka ülkelerin hedefi haline geldi. ABD ve İsrail, Lozan Antlaşması’ndan kalan son kalıntıları da ortadan kaldırmak istiyor.

**

İran, Türkiye’nin her açıdan destek verdiği bir ülkeydi. İran, Azerbaycan korkusundan, tamamıyla Ermenistan’la işbirliği yapıyor. Gerçekleştirilen ortak askeri tatbikatların hedefinde de Türkiye var.

**

Son zamanlarda en üst düzeyden sıklıkla “dostumuz” olarak nitelendirdiğimiz Rusya, Kırım’ı ilhak ettikten sonra, Ukrayna’nın Doğu’sunu da ele geçirmek için her türlü adımı atarken, Türkiye’nin İHA ve SİHA’ları Ukrayna’ya satmasını bir türlü affedemiyor ve her an Türkiye ile olan bağlarını atma durumunda. Buna karşılık Türkiye’nin hiçbir zaman kullanamayacağı S-400’leri bize 2,5 milyar dolara satma başarısını gösterdiler.

**

Ekonomik olarak ciddi bir şekilde darboğaza girmiş olan Türkiye, döviz, enflasyon kıskacında halkının fakirleştiği ve Türk elitinin ne yapıp edip yurtdışına kaçmak istediği bir sürece girdi. Ülkemiz bunları hak etmiyor. Bu bakımdan Türkiye’nin en kısa zamanda seçime giderek, yeni bir iktidarla başta dış politika ve ekonomide yapısal reformlarla kalıcı adımlar atması gerekiyor. Dış düşmanlar boş durmuyorlar. Çevremize baktığımız zaman, fazla da dostumuzun kalmadığı ortaya çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir