BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Avrupalı Türkler bu yıl Türkiye’ye ciddi bir şekilde geldiler

2 dakika okuma süresi

Son iki yıldır özellikle Koronavirüs nedeniyle yaşadıkları ülkelerde alınan sert tedbirler ve Türkiye’ye gitmeleri halinde geri dönüşlerde karantinaya alınacak olmaları, Türkiye’ye gelmelerini önlemişti. Bu yıl TAVAK Vakfının yapmış olduğu Avrupalı Türklerin Türk Turizmindeki Yeri araştırmasına baktığımız zaman 2,7 milyon Euro-Türk tatilleri için Türkiye’yi tercih etti. Özellikle TL’nin Euro karşısında değer kaybetmesi, Avrupalı Türklerin tatilleri için Türkiye’yi tercih etmesinde önemli bir neden oldu.

Türkiye, bu yıl yurtdışı Türklerin ülkemize gelmesiyle döviz girdisini arttırma şansına sahip oldu. Avrupalı Türklerde getirdikleri az Euro ile çok Türk Lirası alarak tatil bölgelerimizi doldurdular, fakat Avrupalı Türkler artık Türkiye’den konut, arsa gibi çeşitli yatırımlarda bulunmuyorlar.

OECD kapsamında imzalanan Karşılıklı Bilgilerin Paylaşımı Anlaşması nedeniyle Avrupalı Türkler, Türkiye’deki sermayelerini yaşadıkları ülkelere geri götürmek zorunda kaldılar. İngiltere, Norveç ve İsviçre dahil edildiğinde, AB sınırları içinde yaşayan 6 milyon insanımız Türkiye için önemli bir döviz unsuruydu. TAVAK Vakfı olarak 2013 yılına kadar Avrupalı Türklerin geri dönüş eğilimlerini tespit etmiştik fakat o tarihten itibaren bırakın geri dönüşleri Türkiye’den Avrupa’ya göç arttı. Bu durumun en önemli nedeni, Türkiye’nin ekonomik ve siyasi konumunun insanlarımıza güven vermemesinden kaynaklı olarak ortaya çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir