BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Dövizdeki artış Türkiye’yi felakete sürükleyecek

2 dakika okuma süresi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faizleri düşürme politikası, dövizde önlenemez bir artışı beraberinde getirdi. Bu hafta TCMB faiz politikasını yeniden belirleyecek. Faizlerin sabit tutulması veya düşürülmesinden sonra, Türkiye’de dolar 12 lira sınırını da aşacak. Euro aldı başını gidiyor. Bu sterlin ve diğer para birimleri içinde geçerli. Dolara karşı devamlı değer kaybeden TL, artık uluslararası alanda da çok değersiz bir para birimi haline geldi. Bu nedenle Türkiye’de her alanda dövize bağımlı olan ekonomimiz, ciddi bir çöküş sürecine girmiş bulunuyor.

Dövizdeki artış yalnızca turistleri sevindiriyor

Dolara karşı TL’nin her geçen gün değer kaybetmesinden sonra, ihracatımızın arttığından hareket ediyoruz, fakat artık ihraç ettiğimiz malları yok fiyatına satıyoruz. Katma değeri düşük mallar ihraç ediyoruz. Para birimi değersizleşen Türkiye, turistler için bir cennet haline geldi. Rus turstlerin Türkiye’yi tercih etme nedenleri, İspanya, İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerin, para birimleri olan euronun sabit kalması, TL’nin ise her geçen gün daha da değersiz olmasından kaynaklanıyor.

Türkiye’nin bu hafta atması gereken ilk adım, faizleri en azından %2 oranında arttırmak ve böylece dolara, euroya kaçışı durdurmak olacak. Ayrıca Türkiye ciddi kaynaklar aktarıp, tarımı desteklemek zorunda. Dünyada en fazla tarımsal ürünleri satan ülkelerin başında AB ülkeleri geliyor. AB ülkelerinden tarım politikasında Türkiye’nin öğreneceği çok şey var.

Faizler artmalı

Faizler arttırılmalı, dolara ve euroya kaçış durdurulmalı. Bu gelişmeler olmazsa, Türk ekonomisinin çöküşü meydana gelebilir. Euro bu sabah 11,73’ü gördü. Euro’daki bu artış, doları sollayabilecek düzeyde. Aradaki 1,15’lik makas yukarı doğru daha fazla gidebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir