BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

2022, 2021’e göre daha da güç geçecek

3 dakika okuma süresi

2021 yılı, ekonomik açıdan Türkiye’ye zorlu bir yıl geçirtti. Dolar ve euroda önlenemez artış, Türkiye’deki belirli kurumların yabancılara satılması, BBVA’nın 4 dolardan aldığı garanti hisselerini şimdi 1,2 dolardan toplaması, Enflasyonun %40’lara ulaşması, işsizliğin artması gibi daha sayabileceğimiz birçok etken 2021’i sorunlu bir yıla dönüştürdü.

Buna karşılık TL’nin ucuzlaması nedeniyle ihracatımızda bir kıpırdama oldu. Turistler için Türkiye sudan ucuz bir ülke konumuna geldi. Türkiye’den hisse senedi almak isteyen yabancılar, hepsini ucuza alma şansına sahip oldular.

Türkiye olarak yurtdışına para da kaptırdık. En büyük kaptırılan para F-35’lerde oldu. S-400 aldığımız için, ABD bugüne kadar F-35’ler için ödediğimiz 1,4 milyar dolara el koydu ve bizi F-35 programından attı. 2,5 milyar dolara S-400’leri aldık, fakat kolay kolay garajdan çıkarmamıza olanak yok.

Bütün bunlara karşılık, hala 5,4 milyon Suriyeli geçici sığınmacıya bakıyoruz. Son sayılara göre Afganistan’dan bize gelenler 1 milyonu aşmış bulunuyor. Bunların parasını da dar olan bütçemizden karşılıyoruz. Bütün bu gelişmeler, giderek daralan ekonomimizin başına daha da büyük çoraplar örecek.

Türkiye olarak maalesef faiz indirimi konusunda kararlılığı sürdürüyoruz. Ülkemizde artık banka mevduatlarının %70’i döviz üzerinden. Kimse TL’ye güvenip tasarruf yapmıyor. Bu gidiş ülkemizde yakında, TL yerine dolar veya euronun kullanımını beraberinde getirebilir. Belki Kosova’da olduğu gibi euroyu resmi para birimi olarak kabul edersek, Türkiye’de ekonomi biraz daha kontrol altına alınabilir. Tabii ki bu bir ülke için en büyük yenilgidir.

Türkiye ciddi bir şekilde seçim atmosferine girmiş bulunuyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın tekrar aday olabilmesi için erken seçim gerekli, başka türlü üçüncü defa aday olma şansı yok. Bu konuda gerek AKP, gerek MHP’de ciddi hazırlıklar var. Muhalefet partileri her ne kadar erken seçimi istiyorlarsa da daha Tayyip Erdoğan’a karşı bir aday çıkarabilmiş değiller.

Kemal Kılıçdaroğlu, Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu üçgeninin dışında acaba muhalefet sürpriz bir aday çıkarabilir mi? Bu da kulislerde tartışılıyor. Böyle bir sürpriz adayın eski İslam İşbirliği Örgütü Başkanı Ekmeleddin İhsanoğlu gibi çıkarsa, Tayyip Erdoğan seçimleri garanti alır. Bu açıdan şu anda belirli çıkışlar yapan Kemal Kılıçdaroğlu ile Ekrem İmamoğlu arasında ciddi bir çekişme var.

Ekrem İmamoğlu belediye seçimlerinin tekrarından 816 bin oyluk bir oy farkıyla Binali Yıldırım’ı sandığa gömmüştü. Bu açıdan kendisini şanslı görüyor. Aday olması halinde İBB hemen el değiştirecek ve Cumhur İttifakı yeniden İBB’yi alacaktır. Bu nedenle İmamoğlu’nun adaylığına herkes “hayır” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir