BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Almanya’da üçlü koalisyon hükümeti beklenenden daha çabuk kuruldu

2 dakika okuma süresi

Sosyal Demokratlar, Yeşiller ve Hür Demokratların oluşturduğu hükümetin protokolü bugün açıklanacak. Her partinin kaçar bakanlık alacağı belli oldu, fakat bakan olacakların isimleri partiler tarafından yarın veya öbür gün kamuoyuna duyurulacak.

3 partinin lideri önemli bakanlıklar aldılar. Olaf Scholz Başbakan olurken, Yeşillerin Eş Başkanı Annalena Baerbock Dışişleri Bakanı ve skandalları ile ünlü Christian Lindner ise Maliye Bakanı olacak.

Koalisyon protokolünün en önemli maddeleri arasında Koronavirüs tedbirleri ve eyalet hükümetleri ile atılacak adımlar yer alıyor. Ayrıca Yeşiller hedefine vararak, 2038 yılı için Almanya’da öngörülen kömür enerjisinin kullanımını sonlandırma planını 2030’a çektiler. Aynı gelişme doğalgazda da görülüyor. Koronavirüs çerçevesinde ekonomik yardımların devamına karar verildi. Ayrıca önemli bir nokta olarak, AB ve ABD ile ilişkiler konusunda eski hükümetin izinden gidileceği belirtildi.

Koalisyon protokolünde Yeşiller ve Hür Demokratların birbirlerinin ayaklarına basmamaları için birçok sorunlu konuda anlaşmaya vardıkları görülüyor. Eğer olaya objektif bakacak olursak, bu koalisyon hükümetinin 2 yıl sürmeyeceğinden hareket edebiliriz. 2 yıl sonra Almanya’da büyük koalisyona dönüş süreci başlayabilir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir