BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

“Derhal seçim” önerisi artık tek çözüm

2 dakika okuma süresi

Türkiye’de “erken seçim olacak mı, olmayacak mı, olursa ne zaman olacak, erken seçim ne getirir, kamuoyu araştırmalarında partilerin konumu nedir?” tartışmaları uzun süredir yapılıyor. Ancak ekonomik krizin yanında iç politikadaki krizler ve dış politika Türkiye’nin her an daha fazla üstüne gidilmesi artık derhal seçimi kaçınılmaz kılıyor.

Derhal seçim için çare var. Parlamento’daki muhalefet milletvekilleri hemen istifa ederlerse, Türkiye istese de istemese de bir yeni seçim yapma atmosferine girecek. Neden bunu CHP, İYİ Parti ve HDP gerçekleştirmiyor? Parlamenter maaşlarını vekiller kaybetmek istemiyor mu, ya da “istifa edersek Parlamento’ya bir daha giremeyiz” düşüncesi mi hakim?   

Hemen seçim olursa Millet İttifakı’nın ortak adayı olacak mı, yoksa her parti kendi adayını mı gösterecek? Ortak aday iyi seçilmezse bugünkü yönetim tekrar iktidara gelir ve “çalışmalarını” sürdürür. Bunun bilincinde olmak lazım. Artık sağcı aday kabul görmez. Ali Babacan, Abdullah Gül gibi adayların Türkiye toplumunda karşılığı yok. Bu açıdan kaliteli, akıllı ve Türkiye’yi parlamenter sisteme götürecek aday şart. Bunun için CHP’de iki tane aday bulunuyor. Bunlardan biri Murat Karayalçın ve Yılmaz Büyükerşen. Türkiye’de bu iki adaydan biri Millet İttifakı’nın adayı olurlarsa inanın ciddi bir şekilde oy alırlar.

Diğer alternatif Tabii ki Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu… Bu iki adayda beraberinde sorunlar getirecekler. Bakalım akıllı uslu nasıl bir karar alınacak? Hemen seçim Türkiye’nin kurtuluşu olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir