BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Avrupa’da ve Türkiye’de enflasyon

2 dakika okuma süresi

Almanya şu anda ciddi bir şekilde ayağa kalkmış durumda. 20 yıl sonra ilk defa enflasyon %5,4 olmuş. Düşünün Türkiye için aylık enflasyon artış oranını Almanya yıllık gördüğü için Alman halkında büyük infial ve tepki var.


Pandemiden sonra bu enflasyonun böyle çıkması normal görülüyor ve inanın yeni hükümetin ilk mücadele edeceği alanda bu olacak. 2022 yılının sonunda enflasyonu %3’ün altında göreceğiz. Avrupa ülkelerinde de durum böyle. Enflasyon korkutmaya devam ediyor ama enflasyonu %10’nu bulan Avrupa ülkesi yok.


Gelelim ülkemize…
Türkiye’de enflasyon, sayıları çarpıtmakla başarılı olan TÜİK’e göre %21.
Bağımsız araştırma yapan ekonomistler enflasyonun %40 ila %60 arasında olduğundan hareket ediyorlar. Gıda maddelerinde enflasyon tavan yapmış durumda. Bu gidişin bir sonu yok.


Faizi indirmenin enflasyonu düşürmeye hiçbir etkisi olmuyor. Merkez Bankasının indirdiği faizleri yalnız bir devlet bankası 0,2 oranında yeni alınacak konutlara uyguluyor, fakat hiçbir bankada böyle bir adım yok. Bu açıdan bilimle çelişen bu politikanın başarı şansı yok.


Türkiye’de üretim durmuş durumda. Fabrikaları kapattık. Fabrika arazilerine ciddi bir şekilde konut yaptık fakat buna rağmen konut fiyatları artmaya devam ediyor.


TÜİK enflasyona en fazla %21 verirken devlet bile bunu ciddiye almıyor. Hükümet önümüzdeki günlerde devletin hizmetlerine %36 oranında zam yapmayı planlıyor. Ülkemin insanı her geçen gün daha da fakirleşiyor. Buna karşı adımlar atmak lazım. İlk olarak artık döviz garantisi verilen ve devamlı 5 müteahhiti zengin eden yol, havaalanı gibi ödemeleri Türk parasına çevirip en azından 2 yıl ertelemek lazım. Buradan yapılacak tasarrufu önce halkımıza, sonra küçük esnafa yönlendirmemiz şart.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir