BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Aklın yolu bir: 16 Aralık’ta faizler inmeyecek

2 dakika okuma süresi

Türkiye’de özellikle döviz kurlarının alıp başını gitmesi, enflasyonun tavan yapması, halkımızın fakirleşmesi moralleri çok bozuyor. Faiz indirimi olmadan dolar ve Euro yine yükseliyordu ama belirli bir seviyenin üstüne çıkmıyordu. Şimdi o seviye kalmadı, döviz her gün tavan yapmaya devam ediyor. Dövizin bu kadar artması, Türkiye’de emek gücünün her geçen gün ucuzlaması, herkesin aklına Çin’in ekonomi modelini getirdi.

“Çin ekonomi modeli diye bir model var mı?” bu tartışılır. Çin ekonomi modeli dediğiniz ucuz emek gücü, iç tüketimi daraltma ve yurtdışına ucuz satıştan kaynaklanır. Böyle bir model Türkiye’ye uyarlanamaz. Uyarlanmaması lazım. Merkez Bankası’ndan ilk defa faiz konusunda tutarlı bir adım geliyor. Faizler artık indirilmesin görüşü savunuluyor. TAVAK Vakfı olarak bizde bunu en azından 1 aydır savunuyoruz. Şimdi hedef bunun gerçekleşmesi. %15 sınırı faiz için az. Merkez Bankası’nın 16 Aralık’ta faizleri en azından %2 arttırması lazım. Bunun olanağı yok. Hükümet buna “hayır” diyor.  

Faiz indirimlerini durdurarak, hatta yavaş yavaş yükselterek Türkiye’de dövizin tavan yapması önlenebilir. İnanın enflasyonda faizler artarsa yükselmez. Zira indirilen faizler bankalar tarafından halka fazla yansıtılmıyor. Halkımızı faizi indireceğiz diye daha fazla ezdirmeyelim. Son tartışmalar çerçevesinde Türk insanının kötüleşen durumunu önlememiz lazım. İlk yapılacak işte son bütçe görüşmelerinde ortaya çıktığı gibi 5 mütehhite sınırsız ödemelerin durdurulması, 3 yıl ödenmemesi ve sonunda Türk parasına çevrilmesi Türkiye’yi rahatlatacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir