BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Dış politikada olumlu bir gelişme

2 dakika okuma süresi

Son yıllarda komşularımızla ilişkilerimiz her geçen gün daha da kötüleşiyor. Suriye, Irak ve Yunanistan gibi ülkelerle sorunlarımız artarken, çevremizdeki Ukrayna-Rusya çatışması ve ABD ile ilişkilerimizde bizi büyük ölçüde etkiliyor. Son zamanlarda tek olumlu gelişme, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamasıyla Ermenistan’la normalleşmenin başlayacağına işaret edilmesi oldu.

Ermenistan’la normalleşme süreci başlıyor

Bu beklenmedik bir gelişmeydi. Türkiye, Azerbaycan-Ermenistan çatışmasında Azerilere ciddi bir şekilde destekte bulunarak Dağlık Karabağ bölgesinin Ermeni işgalinden kurtulmasını sağlamıştı. Bu Ermenistan’la olan ilişkilerimizi daha da negatif yapar düşüncesindeydik, fakat Mevlüt Çavuşoğlu iki ülke arasında normalleşme adımlarının atılacağını duyurdu. Buna göre iki tarafta özel temsilci atayacak ve görüşmeler başlayacak.

Ermenistan dünyada Bulgaristan’la birlikte dış göçle nüfus kaybeden ülkelerden biri… Her geçen gün daha da fakirleşen Ermenistan’dan kitleler ABD başta olmak üzere Avrupa Birliği ülkelerine akın akın kaçıyorlar.

Takriben 80 bin Ermeni Türkiye’de çalışıyor

Uzun süredir ara verilen Erivan-İstanbul uçak seferlerinin başlaması alınan kararlar arasında yer alıyor. Türkiye-Ermenistan ilişkileri normalleşirse, kara sınırının da açılacak olması Ermenistan ve Türkiye arasındaki önyargıları azaltırken, ülkemizde kaçak olarak çalışan 80 bin Ermeni’nin de sorunları çözülmüş olacak. Son yıllarda her geçen gün daha fazla Ermeni Türkiye’de ev işlerine, çocuk bakıcılığına yönelmişti. Şimdi bu konuda atılacak adımlarla, bu insanların durumu normalleşecek.

Ticari ilişkiler artacak

Sınırdaki Türk şehirlerine gelen Ermeniler alışveriş yapma şansına sahip olacaklar. Ermenistan’da birçok Türk ürününün olduğunu görebiliyoruz. Bunlar önceden Gürcistan üzerinden Ermenistan’a ulaşıyordu. Şimdi normalleşme kararıyla ikili ticaret direkt olarak gerçekleşme şansına sahip olacak.

Türkiye için dış politika ekonomik krizin artmasıyla birlikte çok daha önem kazanıyor. ABD başta olmak üzere Türkiye’ye düşmanlık eden ülkelerin sayısı artıyor. Bunları eksiltmeye Türkiye, Ermenistan’la başlıyor. Bunların devamının gelmesini bekliyoruz.    

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir