BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Türkiye ve Almanya yakınlaşmalı

3 dakika okuma süresi

Almanya’da çok çekişmeli bir seçim oldu ve üçlü koalisyon hükümeti iş başına geçti. Olaf Scholz, Türkiye’yi iyi tanıyan akılcı bir lider. Gerek Yeşiller, gerek Hür Demokratlar Türkiye’ye sıcak bakmayan iki parti. Şimdi bu üçlü koalisyon hükümetiyle Türkiye arasında yepyeni bir diyalog başlaması lazım. İki tarafında buna ihtiyacı var.

Almanya için Türkiye niçin önemli?

Almanya, Kafkaslarda, Orta Asya ve Ortadoğu’da ciddi bir şekilde politik olarak söz sahibi olmak istiyorsa, bunu ancak Türkiye ile ciddi bir şekilde işbirliği yaparak olabileceğini bilmelidir. Her ne kadar Türkiye’deki hükümet Almanya’da fazla olumlu yaklaşılan bir konumda olmasa da Almanya, Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı, 3,3 milyon Türk kökenlinin yaşadığı bir ülke. Ayrıca son 60 yılda Almanya’da çalışıp Türkiye’ye dönmüş olan 2 milyona yakın Almanya kokan insanımız bulunmaktadır. Son zamanlarda Almanya’dan Türkiye’ye gelip yaşayan Almanların sayısı da 100 bine yaklaşmaktadır. Türkiye’nin AB’de önünü açabilecek tek ülke Almanya’dır. Biliyoruz ki eğer Fransa, Yunanistan’a AB’nin kapılarını açmasaydı, Yunanistan AB’nin kapısından geçemezdi. Türkiye bunun bilincinde olarak Türk-Alman ilişkilerini geliştirmek isteyecektir.

Bakalım ilk temas ne zaman olacak?

Alman Dışişleri Bakanı Türkiye’ye ilk ziyaretini ne zaman yapacak veya Türk Dışişleri Bakanı Almanya’ya ne zaman davet edilecek? Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeir, Türkiye’ye her zaman objektif bakan akılcı bir insandır. Böyle bir cumhurbaşkanının Almanya’da olması Türkiye için de büyük bir şanstır.

Avrupa ordusu kurulursa Türkiye’de yerini almalıdır

Biden her ne kadar Transatlantik İşbirliğine Trump’tan farklı olarak sıcak baksa da artık ABD’nin Avrupa’yı korumakla yükümlü olmadığı yaklaşımını ortaya çıkarmaktadır. Bu da ister istemez Avrupa ülkelerini ortak bir ordu kurmaya itecektir. Bu konuda Almanya ve Fransa dışında güçlü bir ordusu olan başka bir ülke yoktur. AB ile birçok ortak noktası olan Türkiye, AB’nin kurulacak ordusunda çok önemli bir rol alabilir. Almanya bunun bilincinde. Şu anki Alman hükümeti, geçtiğimiz hükümet zamanında İncirlik Üssü’ndeki Alman askerlerini Türkiye’ye kızarak Ürdün’e götürmüştü. Ürdün’de hiçbir işlevi olmayan bu askeri gücün tekrar İncirlik’e dönmesi konusunda girişimleri Almanya arttırıyor. Yeni Alman Savunma Bakanı yakın zamanda bu konuda Türkiye ile temaslara geçecektir.

Türkiye-Almanya ilişkilerinde ilk adımlar bu yılın sonuna kadar atılması, önümüzdeki yıl Suriyeli geçici sığınmacıların dışında Afganları da kapsayacak şekilde Türkiye’ye neler yapılabilir, Türkiye nasıl desteklenebilir, Alman hükümeti bu konuda çalışmalara başlayacaktır.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir