BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Faizlerin indirilmesi doğru mu?

2 dakika okuma süresi

Son 5 ayda faizler %5 indirildi. Dolar, Euro, altın ciddi bir şekilde tavan yaptı. Ülkemizde çok önemli branşlardaki fabrikalar kapandığı için Türkiye her açıdan dışa bağlı durumda. Bu açıdan iğneden ipliğe, kağıttan, benzine aklınıza ne gelirse ithal olarak geliyor, fiyatlar döviz üzerinden belirleniyor ve artıyor. Ülke ciddi bir krizin içine girdi. Enflasyon azalsın derken faiz indirimiyle enflasyonu üç haneli sayılara çıkartacağız.

Bu yanlış politikadan 2021’de dönmedik, bakalım 2022 yılında neler yapacağız?

Ülkemizin Doğu’sunda İran, Gürcistan ve Azerbaycan’dan akın akın yabancılar Türkiye’ye alışverişe geliyor. Batı’da ise Yunanistan, Bulgaristan, hatta gemi bulurlarsa Rumenler için Türkiye adeta bölgenin Çin’i oldu. İşin ilginç tarafı şimdi Avrupa’dan gelen sermaye yok fiyatına fabrikalarımızı, otellerimizi almaya başladı. Bankalar ve sigorta şirketleri zaten yabancıların eline geçti. Bu gidiş iyi bir gidiş değil. Ocak ortasında Merkez Bankası yeni faiz kararını açıklayacak. Faizler aşağı giderse dolar 20’yi, Euro’da 25’yi görmüş olacak. Altın fiyatları büyük ölçüde artıyor.

Buna karşılık Türkiye’den kaçışlar aldı başını gidiyor. Sermaye zaten kaçtı. Şimdi orta sermaye ve gençlerimiz yurtdışındaki fırsatları arıyorlar. Faiz indiriminin kimseye faydası olmadı. Banka faizleri neredeyse hiç düşmedi. Yalnız yeni emlak alanlara çok küçük indirimle kredi veriliyor. Kamu bankaları hiç böyle toplara girmiyor. Ziraat Bankası’nın şu anda kredi verecek konumu kalmadı. 750 milyon doları Demirören’e kaptıran Ziraat Bankası yakında kapılarını kapayabilir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir