BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Türkiye ekonomide deneme tahtasına döndü

2 dakika okuma süresi

İlk olarak faizleri düşürdük. Euro ve dolar tavan yaptıktan sonra, dün Devlet Başkanı faiz politikasını açıkladı. Buna göre artık Türk parası, döviz kuru üzerinden mevduat hesabına dönüyor. “Paranı TL’de tut. Dövize karşı kaybın olursa, ben karşılarım” metodu, buna ilaveten ihracatçıya kur garantili paralar verilmesi gibi adımlar uygulanmaya konulacak metotlar.

Hazine ve Merkez Bankası ciddi bir faiz politikası uygulayacak. Bu faiz politikasından bakalım Türkiye nerelere gelecek. Dün açıklanan metottan sonra ilk gelişme dövizin düşüşünde oldu. Korkutan boyutlara ulaşan döviz, belirli seviyede geriledi. Döviz bakalım ne kadar süre daha kontrol edilecek? Çin modelinden vaz mı geçilecek, Nas politikası mı uygulanacak bunları hep beraber göreceğiz. Son gelişmeler çerçevesinde Türkiye, ekonomik açıdan taban ücretine yapılan %50 zam gibi belirli vergi indirimleriyle halkı biraz olsun memnun edip bir erken seçime hazırlanıyor.

Erken seçim Türkiye’ye ne getirir?

Hükümetin bu uygulamaları karşısında muhalefetin herhangi bir ekonomi politikası var mı? Ekonomi politikası olarak muhalefet sadece dövize yönlenmemeli, nasıl bir ihracat politikası uygulanacak, tarım konusunda neler yapılacak? Özellikle tarım konusunda Türkiye’nin örnek alması gereken model Avrupa Birliğinin tarım politikası. Tarım konusunda Avrupa Birliğinin yıllık bütçesinin %55’ni Tarımsal Garanti Fonu’na ayırdığını biliyoruz. Bu Avrupa Birliğinde yaşayan %5’lik tarım çalışanlarına verilen sübvansiyonlar. Türkiye’de tam tersi yapılıyor. Tarıma destek vermesi gereken Ziraat Bankası, 750 milyon dolar Doğan Medya’nın satın alınması için Demirören’e kredi veriyor. Demirören’den parasını almıyor veya alamıyor. Demirören’e malını satan Aydın Doğan, Berlin’deki bütün birçok 4 ve 5 yıldızlı otel ve park alanlarını alarak Ziraat Bankası’nın parasını Berlin’de tarım sektörüne yatırıyor.   

Ülke deneme tahtasına döndü. Bu daha ne kadar devam edecek? Her gün fakirleşen halkımız bu gelişmeler karşısında ne kadar sessiz kalacak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir