BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Dövize Çevrilebilir Mevduat uygulaması Türkiye’yi kurtaracak mı?

2 dakika okuma süresi

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklamasıyla başlatılan Dövize Çevrilebilir Mevduat (DÇM) uygulamasının kıstasları belli oldu. Başını alıp giden dövize karşı hükümet böyle bir tedbir getirdi. Merkez Bankası bol miktarda dolar piyasaya sürerken, devlet bankaları da aynı şekilde piyasaya döviz sürdüler. Ayrıca nereden girdiği belli olmayan dövizlerde doları 11 lira seviyesine düşürdü. Herkes bir nefes almış duruma geldi. Buna karşılık kurdaki yükseliş ve düşüşten dolayı çok büyü paralar kazananların olduğu gibi 18 liradan dolar alan vatandaşların çok büyük zarara girdiğini ve hazineden bu aradaki kur garantili paranın ödenmeyeceğini şikayet etmeye başladı.

DÇM Modeli, 1970’li yıllarda denenmiş ve çok büyük zararlar getirmişti. Şimdi ne olacağını bekleyip görmemiz lazım. Esas olan dövizin düşmesinden sonra, petrol ve fiyatı artan diğer tüm ithal mallara kadar düşüşün nasıl olacağını merak ediliyor. Kimse fazla bir düşüş beklemiyor, olmayacağını da biliyor. İlk olarak petrol fiyatlarında düşen oranı ÖTV olarak devlet elinde tutuyor, tüketiciye bir yönlendirme olmuyor. Petrol fiyatları düşmeyince tüm taşımacılık sektörü sebze, meyveye kadar hepsi fiyatlarını tekrar sabit durumda tutuyorlar.

Türkiye ciddi bir dar boğazda… Muhalefetin beklentisi derhal erken seçim, hükümetin kararı ise Haziran 2023’e kadar seçim olmayacağına yönelik, fakat herkes biliyor ki seçim tam tarihinde olmayacak, olursa Cumhurbaşkanı’nın üçüncü kez aday olma şansı olmayacağı için seçim en az 1 ay öne alınacak. Türk parası şu anda tamamıyla pul olmuş durumda. Çin modeli değil diyoruz fakat biz Anadolu olarak şu anda İran, Gürcistan, Azerbaycan (yakında Ermenistan), Batı’da Bulgaristan, Yunanistan ve Batı Avrupalı ülkelerin Çin’i olmaya doğru hızla gidiyoruz. Yabancılar akın akın Türkiye’ye yiyecek, giyecek ve ev almaya geliyorlar.

Dolar ve euronun düşüşü devam ediyor. Altında buna katıldı. Doları çok kısa zamanda 10 liranın altında göreceğiz. Euro da 11 lira seviyesine gerileyecek. Dövizdeki inişlerin ve çıkışların halkımıza neler getirecek, neler götürecek hepimiz bekliyoruz.       

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir