BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Türkiye’de cemaatler ve tarikatlar sorunu tartışılmaya başlandı

2 dakika okuma süresi

Son yıllarda Türkiye’de tarikatlar ve cemaatlerde yaşanılan olaylar bu konunun tartışılmasını da beraberinde getirdi. Belirli yasaklarda getirildi. Hayatını kaybeden çocukların, intihar eden gençlerin sayısının artması ister istemez tarikatlar ve cemaatler gerçeğine yöneltti. Türkiye’de resmi kayıtlara göre 395 tarikat ve vakıf bulunmaktadır. Resmi kaynakların dışında özel olarak bu sayının çok daha fazla olduğu ortaya çıkmaktadır. Türkiye’de tarikatların sayısının artması ve resmi kurumların önüne geçmesi artık bir gerçektir ve bu gerçek uzun bir süre Türkiye’nin gündeminde kalacaktır.

Türkiye’de öğrenci yurtları tamamıyla tarikatların eline bırakılmış durumdadır. Yurtlar kanuna göre %3 civarında yurt, yurtlar kanunuyla dağıtılırken, büyük bir oranı maalesef tarikatlar arasında dağıtılmaktadır. Bu da gençlerimizi tarikatlara daha da bağlı olmayı beraberinde getirmektedir. Almanya’daki Türkler içinde de tarikatlar gerçeği benzer durumdadır. Buna karşılık Türkiye’de tarikatlar ve cemaatler gerçeği her geçen gün ortaya çıkmakta ve insanlarımızı korkutmaktadır. Bu nedenle bundan sonra tarikatların faaliyetlerini kontrol altına almak şart olmuştur. Son olayda bir gencin intihar etmesi tarikatların ne kadar sorunlu bir hale geldiğini göstermektedir. Gençler bizim geleceğimizdir, Türkiye’nin gençlerine her açıdan sahip çıkması gerekmektedir. Özellikle anne ve babalar daha bilinçli olmalı ve çocuklarının bu tarz karanlık yapılarda barınmasına engel olmalıdır.

Bu soruna hep beraber sahip çıkacağız ve kısa zamanda bakanlıkları ve talebe yurtlarını cemaatlerin ve tarikatların elinden kurtaracağız. Bunu yapmak gençlerimize karşı boynumuzun borcudur. Bunu hep beraber yerine getireceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir