BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Türkiye’de nelerin değişmesi lazım?

2 dakika okuma süresi

Fotoğraf: BBC

Türkiye’de ilk olarak hızla artan elektrik, doğalgaz ve benzin gibi enerji fiyatlarının düşmesi gerekiyor. Bu fiyatlar düşmeden Türkiye’de çeşitli mal ve hizmetlerin fiyatının düşmesi çok güç olacak. Elektrik faturaları, milletin canını çok yaktığı için küçük esnaf artık ampulleri tam olarak söndürüyorlar. Bunun önüne geçme noktasında hükümet belirli adımlar atıyor fakat bu adımları daha hızlı atmak zorunda. Diğer taraftan Türkiye’de temel gıda maddelerinde KDV’nin %1’e indirilmesi enflasyona yönelik çok fazla bir değişiklik yapmadı. Artık temel maddelerinin dışında belirli ürünlerde %18 olan KDV ve ÖTV’nin de düşmesi gerekiyor.

Türkiye’de gençler umutsuzluğa kapılıp yurtdışına gitmek istiyor. 1960’lı yıllarda Türkiye’den Avrupa’ya bir göç dalgası vardı. 2020’lerin başında yeni bir göç dalgası olacak. Halbuki insanlar gittikleri ülkelerde ezileceklerini fazla bilmiyorlar. Sağlık personeli dışında yurtdışında hayat sanıldığı kadar kolay değil.

Türkiye istese de istemese de erken seçime gidecek. Tayyip Erdoğan yeniden adaylık hazırlığında. AKP olayı fazla üstüne basmadan erken seçimi ve belediyeler düzeyindeki seçimi erkene alacak. Bu Türkiye’de bir dizi değişiklikleri de beraberinde getirecek. Artık büyük kentlerde Türkiye’de fazla değişim beklenmemeli. CHP büyükşehirlerde kazandığı yerleri AKP’ye geri vermeyecektir ve Bursa gibi son seçimde kıl payı AKP’de kalan şehirlerde CHP’ye geçecektir.

Bu açıdan Türkiye önümüzdeki bir yıl içinde iki seçim yaşayacak. Ciddi değişimler gelecek. Bundan sonra gelecek değişimler Türkiye’nin refah düzeyini arttırıp, bölgesinde güçlü olması ve Rusya-Ukrayna gibi çatışma alanlarında söz sahibi olması lazım. Türkiye dış politikada Birleşik Arap Emirlikleri ile başlayan ve İsrail’le devam eden bir yumuşama dönemine girdi. Her ne kadar Birleşik Arap Emirlikleri ile mecburiyetten ilişkiler yumuşasa da AKP ile geçen 20 yılın ardından Türkiye iç barışını sağlamış, demokrasisi ile dünyaya güven veren bir ülke olarak kabuğunu kıracak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir