BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Türkiye Karşılıklı Bilgilerin Otomatik Paylaşımı Anlaşması’nı yürürlüğe koydu

2 dakika okuma süresi

Türkiye OECD çerçevesinde imzaladığı anlaşmaya bağlı kalarak Avrupalı Türklerin Türkiye’deki varlıklarını yaşadıkları ülkelere bildiriyor. Ülkemiz, OECD çerçevesinde imzalanan Karşılıklı Bilgilerin Otomatik Paylaşımı Anlaşmasını önce imzalamamıştı fakat bu sözleşmenin Berat Albayrak döneminde imzalanmasıyla şimdi Avrupalı Türklerin Türkiye’deki mal varlıklarını yaşadıkları ülkelere bildiriliyor.

Bu hakikaten Türkiye için iyi bir gelişme değil. İnsanlarımızın başını ağrıtacak işler ortaya çıkıyor. Bu konuda Kanal Avrupa’da Avukat Mehtap Biçer ve Gazeteci Zeki Şahin iyi bir uğraş veriyorlar fakat politikacılar bu konuda duyarsız. İnsanlarımız yurtdışına para göndermek zorunda kalacaklar. Bu paraların da Türkiye’deki bankalardan çıkması ister istemez insanlarımızın büyük ölçüde paralarının yurtdışına gitmesini beraberinde getirecek.

Avrupalı Türklerin Türkiye’deki bankalarda ne kadar tasarruflarının olduğunu bilmiyoruz. Bu konuda çeşitli görüşler var fakat hangileri doğru veya nasıl tespit edilmiş, bunu kimse bugüne kadar ortaya çıkarmadı. Çoğu yaşadıkları ülkelerde vergilendirilmiş paralar. Tabii ki arada vergilendirilmemiş paralar olabilir fakat bunlarında çok az olduğundan hareket edebiliriz. Bu Türkiye’nin de başına iş açacak. Göçmenlerimiz tüm kazandıkları paraları neredeyse iki kere vergilendirmiş olacaklar. İnsanlarımız bunu hak etmedi. Türkiye’nin bu konuda adım atması gerekiyor.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir