BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Türkiye komşularıyla olan ilişkilerini düzenliyor

2 dakika okuma süresi

Geçmiş zamanda her geçen gün daha da kötüleşen Türkiye-İsrail ilişkilerinde Türkiye, ABD’nin de etkisiyle geri adım atıyor. Aynı gelişmeyi Ermenistan-Türkiye ilişkilerinde de görüyoruz. Azerbaycan’a verilen koşulsuz destek Türkiye’ye fazla bir şey getirmiyor. Artık Ermenistan sınırı da yavaş yavaş açılacak.

Ancak Türkiye’nin dış politika en fazla dikkat etmesi gereken nokta ülkemize gelecek olan insanların vize alması ve sıkı bir şekilde kontrol edilmesi olacak. Yoksa gelenler bu ülkeden çıkmıyor, maalesef bizim ülkemizde özellikle Afgan gençleri hemen iş bulup çalışıyorlar. Aynı olgu Suriyeliler için de geçerli.

Türkiye’nin Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’la ilişkileri normalleştirmesi ve geliştirmesinin anlamının ne olduğunu anlamakta güçlük çekiyoruz. Türkiye şu anda ekonomik kriz nedeniyle bu ülkelerden gelecek sıcak paraya göz kırpıyor, fakat bu ülkeler sonra Türkiye’nin başına dert oluyorlar.

Türkiye’nin en büyük sorunu Yunanistan’la olan ilişkileri… AB’yi arkasına alan Yunanistan, Türkiye’ye her geçen gün daha fazla saldırıyor. Ege Adaları’nda birçok adacığı Yunanlılara bırakmak ve silahlandırılmaması gerekilen adaların silahlandırılmasına göz yummak Türkiye’nin bir tavizi olarak ortaya çıkıyor.

Türkiye’nin gündeminde AB olmalı. Artık AB’ye ters düşme şansımız olmamalı. Bu açıdan AB ile özel statü konusunda ortak çıkarları ortaya koymalı ve somut adımlar atmalıyız. Türkiye artık fazla düşman kazanmamalı. Dostlarının sayısını arttırmalı. Türkiye bu yıl Avrupa’dan büyük ölçüde turist bekliyor. Bunu da göz önünde bulundurup şimdiden AB ile temaslara geçmemiz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir