BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz nihayet Türkiye’ye geliyor

2 dakika okuma süresi

Almanya’da koalisyon hükümetinin kurulmasının üzerinden neredeyse 4 ay geçti. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, birazda Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeir’in devreye girmesiyle Türkiye ile olan ilişkilerini geliştirmek istiyor. Bunu yapması şart. Türkiye, AB için önemli bir ülke.

Türkiye Avrupa Konseyi ilkelerini uygulamayarak AB’den uzaklaştı. AB özellikle Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’a yönelik AİHM kararlarının uygulanmasını talep ediyor. Türkiye’nin giderek AB’den uzaklaşması akıllıca bir gelişme değil. Türkiye’nin Alman Başbakanı’nın ziyaretinde yalnızca Ukrayna meselesini değil, aynı zamanda AB’ye özel statülü ortaklığı da gündeme getirmesi gerekir. Türkiye’nin AB’ye güven verici adımlar atmasını bekliyoruz. Türkiye, AB’ye 3 konuda işbirliğini geliştirebilir. Bunlar Gümrük Birliği’nin iyileştirilmesi, Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikaları ve AB bütçesine katılım olarak ortaya çıkıyor. Türkiye’nin bu konularda somut adımlar atması lazım. AB’nin sert tavrını yumuşatması gerekiyor. AB’nin de Türkiye’ye ihtiyacı var. Bakalım 2022 yılında Türkiye ve AB ilişkiler ne yöne doğru gidecek.

Türkiye’ye akın akın başkanlar geliyor

İlk olarak İsrail Cumhurbaşkanı’nın Türkiye’ye gelmesinden sonra Almanya Başbakanı’nın da eli kulağında. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in de gelmesi bekleniliyor. Yunanistan Başbakanı Miçotakis de Türkiye’yi ziyaret edecek. Türkiye’nin bölge ülkeleriyle yeniden ilişkilerini geliştirmesi gerekiyor. Her ne kadar ABD ve Almanya’nın Türkiye’ye bu yönde baskıları olsa da bu adımlar Türkiye’nin de lehine diplomatik gelişmeler olarak değerlendirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir