BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Antalya Zirvesi’nden bir sonuç çıkmadı

2 dakika okuma süresi

Zirvenin Antalya’da yapılması ve hem Rusya, hem Ukrayna Dışişleri Bakanlarının Türkiye’ye gelmesi ülkemiz için önemli bir başarıdır. Ancak Türkiye tarafları ortak noktada buluşturup bir genel ateşkes kararı alınması noktasındaki girişimlerine rağmen Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov mutabakat için Ukrayna’nın yeteri kadar uzlaşmacı olmamasını öne sürerek Türkiye’nin girişimlerini sonuçsuz bıraktı. Lavrov ülkesinin diğer ülkelere saldırmayacağını, Ukrayna’ya da saldırmadığını söylüyor.

NATO önce Ukrayna’ya güvence verdi fakat yarı yolda bıraktı. Bu hakikaten kabul edilebilir bir gelişme değil. NATO’nun şu ana kadar Ukrayna için herhangi bir atılımı olmadı. Batı’nın yalnızca ekonomik yaptırımlarla Rusya’yı çökertmesi çok güç fakat ABD, yeniden NATO ülkelerini etrafında toplamayı başardı. Bu ilginç bir gelişme.

Ukrayna’nın Rusya’nın tehditlerini görmezden gelerek NATO üyesi olmak istemesi pek akıllıca bir gelişme olmadı. Ukrayna siyasi liderliğinin olacakları öngörmesi lazımdı. Bunun yanında Ukrayna’nın AB’ye üyeliğinin yolu açılmış oldu. Ancak bu gelişme başta Almanya olmak üzere diğer AB ülkeleri tarafından onaylanacak mı, bunu ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Esas Ukrayna’nın AB üyeliğine yönelik yeşil ışık Almanya ve Fransa’dan çıkacak. Fransa ve Almanya AB’nin bütçesine en fazla katkı sunan ülkeler olarak karar alma süreçlerinde etkili iki ülke olacak. Ukrayna’nın AB’ye tam üye olması şart.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir