BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Biden’ın gafları yeniden tartışma konusu

2 dakika okuma süresi

Polonya ziyareti sırasında ABD Başkanı Joe Biden’ın “Putin iktidarda kalmamalı” sözleri ABD’de tartışılmaya devam ediyor. NATO Olağanüstü Zirvesi kapsamında geçtiğimiz hafta Brüksel’e gelen Joe Biden, Polonya’da gerçekleştirdiği konuşması sırasında, Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin için “Bu adam iktidarda kalmamalı” demişti.

Beyaz Saray, Başkan Biden’ın sözlerine düzeltme getirmiş ve ABD’nin Rusya’da bir rejim değişikliği hedeflemediğini söylemişti.

Peskov: “Kesinlikle endişe yarattı”

Kremlin’den resmi yanıt, Rusya Devlet Başkanı’nın kaderinin “Bay Biden tarafından belirlenmediğini” söyleyen sözcü Dmitry Peskov’dan geldi.

Peskov, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yorumların “kesinlikle endişe yarattığını” belirterek, “ABD Başkanı’nın açıklamalarını yakından izlemeye devam edeceğiz. Bunları dikkatle not ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Biden’ın sözlerine yönelik krizi tırmandıracak açıklamalardan kaçınılması gerektiğini söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Putin’le ağır bombardıman altındaki Mariupol şehrindeki sivillerin tahliyesini organize etmek için görüşeceğini de belirtti

Biden: “Özür dilemeyeceğim”

Biden dün yaptığı açıklamada söz konusu ifadeler hakkında, “Ben bu konuda geri adım atmıyorum. Putin’in barbarca eylemlerinden duyduğum öfkeyi dile getiriyordum. Ukraynalı aileler ile görüştükten kısa süre sonra bu açıklamayı yaptım. Burada herhangi bir politika değişikliğinden bahsetmiyordum. Ayrıca bu sözler için özür dilemeyeceğim.” dedi.

“Putin’i indirmeye çalışmıyoruz”

Putin’e yönelik sözlerinin ABD’nin politikasındaki herhangi bir değişime işaret etmediğini bir kez daha dile getiren Biden, “O iktidarda kalmamalı. Kötü insanlar kötü şeyler yapmaya devam edememeli. Ancak bu Putin’i bir şekilde indirmeye çalıştığımız anlamına gelmez, buna kimse inanmaz” dedi.

Biden, bir gazetecinin Rusya’nın Ukrayna’da kimyasal silah kullanmasına ABD’nin yanıtının ne olacağına ilişkin bir soruya “Bunu sana söylemeyeceğim. Çok aptalca olur. Dünya birçok şeyi bilmek istiyor. Ancak bunu söylersem Rusya’da bizim yanıtımızı öğrenmiş olur” yanıtını verdi.
Putin ile görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin açıklama yapan Biden, “ne görüşmek isteyeceğine bağlı” yorumunu yaptı.

Kaynaklar: FOX News, CNN, Reuters, AA, Euronews

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir