BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Macaristan daha fazla AB fonu almak için Ukraynalı mültecilerin sayısını şişirmekle suçlandı

5 dakika okuma süresi

Guardin’da yer alan bir habere göre (31 Mart), Macaristan’ın aşırıcı sağcı hükümeti, kendi refahlarını sürdürmek için Avrupa Birliği (AB) fonlarını güvence altına almaya çalışırken barındırdığı Ukraynalı mültecilerin sayısını şişirmekle suçlanıyor.

Pazar günü yapılacak genel seçimlerden önce, yasadışı göçmenlere karşı sert tutumu ile bilinen Victor Orban başbakanlığındaki Fidesz hükümeti, 9,6 milyonluk nüfusunu hesaba kattıktan sonra, komşu ülkelere göre daha fazla Ukraynalı mülteciyi kabul ettiğini iddia etti.

Hükümetin uluslararası sözcüsü Zoltan Kovacs, Macaristan’ın savaştan kaçan 540.000’den fazla insanı memnuniyetle karşıladığını söyledi.

İstatistikler yanıltıcı

Ancak bir insan hakları STK’sı olan Macar Helsinki Komitesi, istatistikleri “yanıltıcı” olarak nitelendirdi ve gelenlerin çoğunun daha sonra başka ülkelere seyahat ettiğini söyledi. Komite, Macaristan’daki mülteci sayısının resmi rakamların çok altında olduğu konusunda ısrar etti.

Komite ayrıca, Macar hükümetinin resmi koruma haklarını sürdürmeyi seçenleri bilgilendirmek için yeterli adımları atmadığını ve Macar hükümetinin iletişim çabalarının, koruma başvurusunda bulunmak için çevrimiçi formlar sağlayan komşu Polonya ve Slovakya’nın yanında yetersiz kaldığını da sözlerine ekledi.

Macar hükümetine 7,749 Ukraynalı mülteci geçici koruma için başvurdu

27 Mart itibariyle Ukrayna’dan komşu AB ülkelerine yoğun göçe rağmen, Resmi rakamlara göre Macar hükümetine sadece 7,749 mülteci geçici koruma statüsü için başvurmuştu. Rus işgalinden kaçan mültecilere Macaristan genelinde nasıl davranılması gerektiğine dair AB kararının gerektirdiği esaslar olan barınma, çalışma hakkı ve eğitime erişim dahil olmak üzere sosyal yardım desteği gibi hakları Ukraynalı mülteciler kazanmışlardı.

Helsinki Komitesinin Eş Başkanı Márta Pardavi, birçok mültecinin yalnızca Macaristan’dan geçtiğini, az sayıda Macaristan’da kalan diğer mültecilerin ise hakları hakkında bilgi almakta zorlandıklarını söyledi.

İnsan hakları örgütü Macaristan hükümetini yalanlıyor

Pardavi: “Sınırdan kaç kişinin girdiği, kaçının Macaristan’ı geçmek için geçen süreden daha uzun kaldığı konusu hiçbir şey ifade etmiyor. Gerçekte, Macaristan’da kalan Ukraynalı mülteci sayısı çok daha az. Macaristan hükümeti, AB’den ek fon almak için bulabildiği en etkileyici sayıyı kullanıyor. Ancak çok sayıda Ukraynalı mülteci başka ülkelere taşındığından, gerçekte daha az bir sayı açıklamak zorundalar.” dedi.

Konuya açıklık getirmek için sözlerine bir benzetmeyle devam eden Pardavi, “Sanki bir giyim mağazasına giren insanların sayısını sayıyorlar ve sonra şirket sahibine bunun müşterilerin sayısı olduğunu söylüyorsunuz ama içeri girenlerin sayısı ile gerçekten bir şeyler satın alan insanlar arasında büyük bir fark var. Koruma statüsü almak aslında kolay değil, göçmenlik bürosunda sıraya girmeniz gerekiyor ve henüz kimse almadı.”  

Orban Ukraynalı mülteciler için AB’den fon talep etti

“Ukrayna’dan kaçan herkesin Macar devletinde bir dost bulacağını” ilan eden Orban, 18 Mart’ta Avrupa Komisyonu’na bir mektup yazarak, mülteci akınıyla başa çıkmak için Kurtarma ve Dayanıklılık Tesisi’nden fon talep etti fakat başvuruyla ilgili herhangi bir karar verilmedi.

Orban hükümeti, AB hukukunun üstünlüğü prosedürlerine karşı yapılan ihlallerin cezası olarak AB fonlarının askıya alınması konusunda bir süredir AB ile anlaşmazlık yaşıyor ve Brüksel, Macaristan için Covid yardım fonlarından 7 milyar Euro’yu dondurmuştu.

Guardian’a konuşan Kovacs, ülkede kaç mülteci olduğunu bilmediğini söyledi. “Birçoğunun biyometrik pasaportları var, bu da Avrupa Birliği içinde vizesiz hareket ettikleri anlamına geliyor. Sadece mülteci statüsü veya iltica başvurusunda bulunanlarla ilişki kurabiliriz.” dedi. Kovacs ayrıca, Koruma statüsü isteyenlere ek olarak, 30 günlük geçici oturma izni için 80.000 kişi daha başvurduğunu söyledi. Bu sayılarla çok daha yüksek sayıda gelenler arasındaki farkın açıklaması istendiğinde, “Ukrayna’dan gelenlerin çoğu, Avrupa’nın her yerinde akrabaları, arkadaşları olduğu bilgisi ile geliyor ve savaş bitene kadar onlarla biraz zaman geçirmeye çalışıyorlar.” dedi.

Macar devletinin her şeyi birleşik Avrupa görüşü ile anlaşma çerçevesinde yapıldığını söyleyen Kovacs’ın ofisinden yapılan daha sonraki bir açıklamada, Macaristan’ın “Macaristan Yardım Programı” çerçevesinde Ukraynalı mülteciler için 5,4 milyon avro insani yardım sağlandığını ve altı hayır kurumunu desteklemek için ek olarak 8,1 milyon avro ayrıldığını belirtti. Pazartesi günü Budapeşte’nin BOK Stadyumu’nda ve konser salonunda kurulan acil insani geçiş noktasında yaklaşık 9,500 mülteciye yardım edilirken, 758 Ukraynalı çocuğun Macar okullarına kaydolduğu ve entegrasyona yardımcı olmak için bireysel eğitim verildiği açıklandı.

Pardavi, halen Macaristan’da bulunanlardan bazılarının, masrafları kendilerine ait olmak üzere otellerde kaldıklarını söyledi. “Pek çoğu AB koruma statüsünü bilmedikleri için başvuruda bulunmamış, başvuruda bulunanların ise sürecin tamamlanması için 45 güne kadar beklemesi gerekiyor. Bu arada yardımlar hayır kurumları ve STK’lar tarafından sağlanıyor.” dedi.

Çekya 240 bin Ukraynalı mülteciye geçici vize verdi

Macaristan’ın aksine, savaş öncesi büyük bir Ukraynalı göçmen topluluğuna sahip olan ancak Ukrayna ile sınırı olmayan Çekya’da, yetkililer mültecilere 242.000’den fazla geçici vize verdi ve ülke içindeki toplam sayının Macar giriş rakamlarının çok altında, 300.000 kadar olduğu tahmin ediyorlar. 240.000’den fazla kişi şimdiden Çekya Sağlık Sigortası’na kaydoldu. Çekya’da krizle başa çıkmak için Avrupa fonu arıyor.

Polonya ve AB ilişkileri normalleştirme yolunda

Polonya, hukukun üstünlüğü ihlalleri üzerine AB ile uzun süredir devam eden bir anlaşmazlıkta dondurulan 35 milyar euroluk AB pandemi kurtarma fonuna sahip. Ancak ülkenin Brüksel ile arasındaki farklılıklar, mültecilere yardım etmek için gösterdiği insani çabalar ve Ukrayna ile dayanışma ifadeleri beğeni kazandığı için kaybolmaya başladı. Polonya şimdiye kadar Ukrayna’daki çatışmalardan kaçan 2 milyondan fazla insanı kabul etti ve Polonya hükümeti onları desteklemek için yalnızca bu yıl 2,2 milyar € harcayacağını söyledi. Varşova, pandemi fonunun ve diğer AB kaynaklarının serbest bırakılması için Brüksel’e baskı yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir