BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı uzun sürecek

2 dakika okuma süresi

Rusya-Ukrayna Savaşı, bir başka deyişle Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, uzun sürecek. Rusya kati bir şekilde bu kadar ambargoya rağmen netice almak istiyor ve işgali sürdürüyor. Rusya her açıdan sert gücün simgesi haline geldi. Bu nedenle maalesef Karadeniz bir savaş alanına dönüşüyor. Bunun da Türkiye’ye negatif etkileri olacak. Her ne kadar Türkiye tarafsız kalmaya çalışsa da çok uzun süre tarafsız kalmanın zararlarını görecek. Türkiye’nin bu sorunun altından kalkması çok güç. Ekonomik krizin yanında şimdi bir de savaşın getirdiği ekonomik zorluklarla uğraşıyor.

Ekonomi nasıl düzelir?

Türk ekonomisi, savaşa girmemesine rağmen dünyada en yüksek enflasyona sahip ekonomilerden biri konumunda. Türkiye’nin üretim mallarının dışardan gelmesi ve devamlı fiyatların artması, dövizin yükselmesi ve enerji fiyatlarındaki artışlar, Türkiye’de enflasyonu büyük ölçüde artırıyor.

Yüksek enflasyon karşısında Türkiye ne yapabilir?

Bu konuda uzmanlar kafa yoruyorlar. Özellikle KDV ve ÖTV’de hükümetin ciddi indirimler yapma zorunluluğu var. Ayrıca benzin fiyatlarını da sıkı bir şekilde denetim altına almalı ve artık benzinde ve mazotta fiyat artışı olmamalı. Buna karşılık Türkiye, 5’li çeteye döviz üzerinden ödediği sorumlulukları sona erdirip, bugünkü kurla TL’ye çevirmesi gerekiyor. Bunu da sağladıktan sonra ekonomide belirli iyileşmeler beklenmekte. Türkiye’de herkes buna ihtiyaç duyuyor.

Ayrıca bundan sonra kamu bankalarının kalkıp kendi alanlarının dışında kredi vermemesi lazım. Doğan Medya’nın alınması için Demirören’e verilen 750 milyon dolarlık kredi gibi örnekler, çiftçilerimize daha az destek olarak geri dönüyor. Tarımdaki kötü gidiş Türkiye’nin ileride ciddi bir gıda krizine girmesine neden olacak. Her şeyi göze alıp Türkiye’nin ciddi bir reform yapması gerekiyor. Bu yapılmadığı takdirde Türkiye çok daha ciddi dar boğazlara girecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir