BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Türk halkı enflasyonla mücadele ediyor

1 dakika okuma süresi

Türkiye, dünyanın en büyük ikinci enflasyon oranına sahip… Yanı başımızda savaşan Rusya ve Ukrayna’nın enflasyon oranları bizim enflasyon oranımızdan çok daha düşük. Batı Avrupa’ya bakıyoruz enflasyon %5’i pek geçmiyor. Türkiye’de enflasyonu artıran en önemli unsur ülkemizin dövize olan bağımlılığından kaynaklanıyor. Doların yükselmesi nedeniyle ülkemizde fiyatlar hızlı bir şekilde artıyor. Bu artışı önlememiz lazım. Türkiye’nin dolara bağımlılığını azaltacak ekonomi politikaları oluşturması gerekiyor.

Türkiye’de özellikle son 20 yılda fabrikaların birçoğu kapandı. Tarım alanları inşaata açıldı. Tarımda çalışanlar büyük şehirlere göç etmek zorunda kaldılar. Bunlar tüketici insanlar oldular ve üretim büyük ölçüde dip yaptı.

Yap-işlet-devret modeliyle, köprülere, hastanelere, havaalanlarına ve otoyollara büyük kamu kaynakları harcanıyor. Bunun ceremesini enflasyonda görüyoruz. Halk bu yap-işlet-devret projelerini kullansa da kullanmasa da parasını ödüyor. Türkiye’nin 5’li çeteye ödeyecek kaynağı kalmadı. Bunun son bulması bizim elimizde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir