BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Macron tekrar iktidarda!

2 dakika okuma süresi

Fransa’daki seçimler beklendiği gibi Macron’un galibiyetiyle sonlandı, fakat Le Pen’in ciddiye almak lazım. Oylarını %42,2’ye çıkardı. Bir önceki seçimlere göre oylarında artış var. Demek ki Fransa’da aşırı sağa kayış az da olsa devam ediyor. Macron kaybetseydi AB çok büyük hasar alırdı. Zira Le Pen, AB’ye hiç sıcak bakmayan bir liderdi.

Fransa’da seçimleri tekrardan kazanan Macron bakalım önümüzdeki yıllarda neler yapacak? Kendine özgüveni gelmiş Macron, AB içinde liderlik için harekete geçecek. Almanya’ya karşı daha bağımsız olacak ve AB’nin liderliğine soyunacak. Ancak AB’nin liderliğini yapabilecek bir potansiyele sahip değil. Bunu kendi de biliyor. Şimdi seçim galibiyetinin keyfini çıkarmakla meşgul.

Gelelim Fransa-Türkiye ilişkilerine

Fransa-Türkiye ilişkilerinde Macron Cumhurbaşkanlığı sürecinde bu dönemde bir değişiklik yapacak, Türkiye’ye karşı ılımlı bir politika izleyecek. Bunun en büyük nedeni Fransa’nın artık Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın arkasına geçip, Doğu Akdeniz’de hakimiyet süremeyeceğini görmesinden kaynaklanıyor. Bu şekilde Fransa-Türkiye ilişkileri değişebilir.

Fransa’da 500 bin Türk göçmen yaşıyor. Bunun 270 bini aynı zamanda Fransız vatandaşı. Önümüzdeki yıllarda bu sayının artması bekleniliyor. Ayrıca, Türkiye’den Fransa’ya bir elit göçü olacak. Bu da Fransa’daki Türklerin kaderi konusunda etken bir durum yaratacak. Fransa, PKK’ya destek vermeye devam edecek. Bunu dolaylı yollardan Türkiye’yi karşısına almadan yapmayı sürdürecek. Türk-Fransız ilişkilerinde hafif bir düzelme olurken, Fransa’daki bu seçim sonuçları AB’ye yarar getirecek fakat uzun dönemde Macron’un yeniden seçilmesi, AB’ye fayda getirmeyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir