BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin Türkiye’ye zararları

2 dakika okuma süresi

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle birlikte Türkiye’nin konumunun ne olması gerektiği konusuna birçok kez yazılarımda değindim ve ülkemizin bu savaşta tarafsız kalmasının çıkarlarına uygun olacağını belirttim. Savaşın üzerinden 2 ayı aşkın bir süre geçti. Rusya bu süreçte Türkiye’nin Ukrayna’ya destek vermesine karşı ve Türkiye’nin Ukrayna’ya sattığı Bayraktar SİHA’ları nedeniyle tepkisini gösteriyor. Rusya, Türkiye’ye karşı ilk tepkisini, 15 Mayıs’a kadar planlanan THY’nin Rusya’dan Dalaman’a olan uçak seferlerini iptal ederek gösterdi. Rusya bu adımı atarak Türkiye’ye gelecek Rus turistlerin önüne zorluk çıkarıyor. Bunun ilerleyen tarihlerde devam edileceğinden hareket ediliyor. Rusya, Türkiye’ye akın akın Rus turistin gelmesine sıcak bakmıyor. Türkiye’yi inderkt cezalandırmak istiyor.

Putin bir taraftan Tayyip Erdoğan’ı överken, öbür taraftan Türkiye’yi nasıl köşeye sıkıştıracağının yollarını arıyor. Rusya, Türkiye’nin Rusya’ya ihraç ettiği belirli sebze meyve ürünlerine gümrüklerde zorluk çıkartıyor ve bu savaşta Türkiye’nin daha fazla Rusya’ya destek sunmasını istiyor. Rusya savaş sürecinde her geçen gün daha da hırçınlaşıyor. Türkiye’nin arabulucuk tekliflerini geri çeviren Putin, AB ülkeleri dahil olmak üzere, kendisiyle ılımlı geçinen ülkelerle ilişkilerini arttırıyor fakat kendisine ılımlı yaklaşmayan ülkeleri doğalgaz ve petrol kartıyla cezalandırıyor.

Rusya’nın güvencesi nedir?

Rusya’nın uluslararası ilişkilerde en önemli güvencesi Çin’in örtülü desteğinden kaynaklanıyor. Yavaş yavaş Moldova’ya da göz diken Rusya’ya karşı, İsveç ve Finlandiya’nın da NATO’ya katılacak olması, Rusya için yeni bir sakıncalı süreci doğuracak. Bunu önlemek için fazla bir olanağı olmayan Rusya’nın, neler yapacağını hep beraber göreceğiz.

Rusya Ukrayna’yı işgal ederek askeri konularda fazla güçlü olmadığını ortaya çıkarıyor. Kiev’de istenilen askeri hedeflere ulaşılamaması Putin’i rahatsız ediyor, daha da hırçınlaşmasına sebep oluyor.

Türkiye’ye tepkisini turizmde ve Türkiye’nin Rusya’ya ihraç ürünlerinde gösteren Rusya, yakında Türkiye’ye sattığı enerjiyi de artırma eğilimi içine girebilir. Rusya’yla ilişkilerde işimiz güç. Türkiye, Rusya’ya karşı dengeli yaklaşmak zorunda… Bugüne kadar bu konuda başarılı olundu fakat bu başarının sürmesi için bu denge iyi tespit edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir