BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Turizmde hedefimiz büyük

2 dakika okuma süresi

Turizmde bu yıl 35 milyar dolar ve 42 milyon turist hedefliyoruz. Son gelişmeler bunun çok güç gerçekleşeceğini ortaya çıkarıyor. Türkiye’ye her ne kadar İstanbul başta olmak üzere turistler gelse de fazla zengin turist gelmiyor ve hedeflenen harcamaları yapmaları da biraz güç olacak.

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle bu iki ülkeden gelen turist sayısında ciddi bir azalma olacak. Almanya’da yakın tarihin en büyük enflasyonu %7’lere kadar çıkıyor. Almanlar enflasyondan çok korkarlar, yurtdışı seyahatlerini erteleyebilirler. Türkiye’nin Avrupa’daki imajı olumlu değil. Özellikle Osman Kavala kararından sonra sol görüşlü ve objektif düşünen insanların ülkemize gelmesi biraz zora girmiş durumda.

Türkiye’nin şimdi Suudi Arabistan’a açılmasının bir nedeni de Cemal Kaşıkçı dosyasını iade ederek daha fazla inşat sektöründe proje almak… Bunda başarılı olunacak mı hep beraber göreceğiz. Fakat Türkiye’nin imajı Avrupa’da kötüleştikçe bakalım Arap dünyasında artacak mı?

Karadeniz’de Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı geniş çaplı saldırısı olmasa, bu yıl daha fazla turist gelebilirdi, fakat son gelişmeler çerçevesinde bunu beklemek biraz hayalci olarak. Rusya, Türkiye’ye turist göndermemek konusunda ciddi adımlar atabilir. Bakalım bu gelişmeler turizm sektörünü nasıl etkileyecek? Tanrı Türk’ü korusun.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir