BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Emeklilerimiz

2 dakika okuma süresi

Türkiye’de 10 milyona yakın emekli var. Bu yüksek bir sayı ve emeklilerimizin ekonomik durumu her geçen gün kötüleşiyor. Eski bir gazeteciyle dün konuştum ve bana geçim sıkıntısını anlattı. 2 emeklinin aldığı maaş hakikaten komik durumda. Bu akıl alacak bir meblağ değil.
Bugün TÜİK’in açıkladığı enflasyon verilerine göre Türkiye’de enflasyon %69. Bağımsız enflasyon araştırma kuruluşlarının açıkladığı oran ise %160’lık bir enflasyonu işaret ediyor. Türkiye’de hakikaten emeklimiz ve geliri hakikaten 2.500 liranın altında olan insanlarımız hakikaten çok büyük sıkıntı çekiyorlar. Bu dayanılmaz gelişme karşısında insanlarımız neler yapacaklarını şaşırmış durumdalar.

10 milyon emeklimizin enflasyon karşısında ezdirilmesini anlamak çok güç. Ülkemize uzun yıllar çalışarak hizmet vermiş insanlara 1.500-2.000 lira maaş ödeyip ve ekmek kuyruklarına mahkum eden zihniyetin sona ermesi lazım. En kısa zamanda emeklilerimizin maaşlarına zam yapılması beklenliyor. Bu insanlar pazar artıklarını toplamaya, bayat ekmek kuyruklarına girmeye mahkum edilmemeli. Buna izin verilmemeli. İnsanların yaşamaları için maaşları artırılmalı ve enflasyonu düşürmek için büyük çaba göstermek şart.

Aksi halde bu insaların durumları her geçen gün daha da kötüleşecek. Bu insanların çalışma durumları da pek kalmadı. Suriyeliler için devletn kaynaklarını harcayan hükümet önceliği kendi insanına vermelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir