BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Türkiye’nin Dış Politikada Sesi Daha Gür Çıkmalı

2 dakika okuma süresi

Türkiye çevresindeki ülkelerle sorunlar yaşıyor. Son yıllarda Ege Denizi’nde Yunanistan’la neredeyse çatışma durumuna gelmek üzereyiz. Batı Trakya Türklerini kuran okullarına mahkum eden Yunanistan, Batı Trakya’daki halkı ezmek istiyor ve ABD üslerini buraya yönlendiriyor. Ayrıca 12 adaları da silahlandıran Yunanistan, 5+4 şeklinde 9 ABD üssüne Ege’de yer veriyor, aklı başında herkes bu füzelerin, Rusya’ya karşı değil, Türkiye’ye karşı olduğunu biliyor. Türkiye bu konuda önceleri ses çıkarmadı, şimdi sesi çıkıyor, fakat ABD bu sesi dinlemiyor. Özellikle F35’leri Yunanistan’a verecek olan ABD, F16’ları da Türkiye’ye vermekte çekince gösteriyor. Bu gelişmeler iyi değil.
Güney sınırında Suriye’nin PKK ve PYD ile beraber kontrollerini yapan ABD, Irak’ta da Türkiye düşmanlığını gösterdi. Bu açıdan artık Biden iktidarda olduğu sürece Türk dostu olmayacağını belli ediyor. Belirli bir süre için onlarla iyi geçinmek zorundayız. Fakat Yunanistan’a karşı tepkimizi daha net göstermeliyiz.
Türkiye Rusya Ukrayna krizinde akılcı bir tutum izliyor ve Rusya ile arasını bozmuyor. Bu açıdan Rus turistlerin ve Rus armatörlerin gidebileceği tek ülke Türkiye oluyor. Ukrayna’da durum çok kötü olduğu için pek Ukraynalı turist Türkiye’ye gelmiyor.
Fakat Türkiye’nin sınırdaşlarının hepsiyle sorunu var. İran, Türkiye’nin Suriye’ye katiyetle müdahale etmesini istemiyor, bu konuda İran belki ilk defa ABD ile aynı kulvarda koşuyor. Bütün bunların ışığı altında Türkiye’nin işi güç. Doğu Akdeniz’de pek ismimiz okunmuyor. Onun için artık doğalgazı da sadece Karadeniz’de arıyoruz. Tüm bu gelişmeler çerçevesinde Türkiye’nin dostlarının sayısının artası lazım. Son gelişmeler ümit verici, Libya’nın dışında, İsrail ve Mısır’la da ilişkiler düzeltiliyor. Her ne kadar Arap dünyasına büyük tavizler vererek Birleşik Arap Emirlikleri, Suriye, Suudi Arabistan’a kol kanat gersek de, Arap dünyası tamamıyla ABD’nin tekelindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir