BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Enflasyona Karşı Acilen Tedbir Alınması Lazım

2 dakika okuma süresi

Türkiye’de enflasyon aldı başını gidiyor. TUİK’in, Ticaret Odasının ve bağımsız enflasyon ölçen kuruluşun tahminlerine göre enflasyon %80 ile %180 arasında dolaşıyor. Gıda enflasyonu %200 yaklaşmış durumda. Türk halkı bu enflasyonun altında eziliyor. Özellikle sabit gelirlilerin durumu kötü. Öyle görünüyor ki bu durumu önleme imkanı da yok. Fiyatlar her geçen gün artıyor. Buna “dur” diyen de yok. Artık herkes kafasına göre zam yapıyor. Zorunlu gıda maddelerini dahi alamayan , çok sıkıntıda olan insanlar var. Şu anda Türkiye’de, işsiz, emekli, işçi, memur inim inim inliyor. Bunun önlenmesi için hiç bir şey yapılmıyor. Bugün ki hükümetin bu duruma bir an önce el atması ve enflasyona karşı acilen gerekli tedbirleri alması lazım.
Bu nasıl olabilir? İlk önce benzin, mazot, elektrik, doğalgaz zamlarının tamamen geri çekilmesi lazım. Daha sonrasında bu zamların sebep olduğu enflasyon artışının düşürülmesi ve akabinde sıkı bir takip ve kontrolle kafasına göre fiyat artışlarının önüne geçilebilir. Böylece en azından sabit gelirliler için gıda ihtiyaçları ulaşılabilir bir hale gelir.
Maliye ve Hazine Bakanın bu durumları kavrayamadığını ve üstesinden gelme kabiliyetinin olmadığını herkes görüyor. Dış borçlarımızı da ödeyemeyecek duruma geliyoruz. Türkiye’yi hakikaten temerrüde düşürüyor. Bu durumun Cumhurbaşkanı tarafından bir an önce görülüp, gerekli tedbirlerin alınması lazım. Aksi takdirde evine ekmek götürmeyen, çocuğunun karnı doyuramayan halk bu yoksulluk karşısında daha fazla dayanamayarak isyan edecek. Bunların görülmesi şart. Görülmediği takdirde tedbir alma şansı da olmayacak. Başlangıç olarak da devletin benzin, mazot, elektrik, doğalgaza yapılan zamların geri çekilmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir