BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Rusya Tepkisini Gösteriyor

2 dakika okuma süresi

AB ülkelerinin Rusya’ya uyguladığı ambargolar karşısında Rusya tepkisini göstermeye başladı. İlk olarak % 20 oranında doğalgaz ve diğer ürünlerde kısıtlamaya giden Rusya Odessa Limanını bombaladı. Her ne kadar yalnız alt yapıyı bombalıyoruz diyorsa da, büyük ölçüde yollarda bombalandı ve bu yollardan geçen araçların yolları kullanma olanağı zorlaştı. Odessa’dan Türkiye’nin de aracı olduğu ürünlerin yüklenme olanakları da azaldı. Rusya’nın tutumundan dolayı Gerhard Schröder’in Almanya’da partisinden ihracı ile birlikte Almanya’ya giden doğalgaz akımı büyük ölçüde durmuş bulunuyor. Şimdiye kadar 14 ülkeye yaptırım uygulayan Rusya henüz Türkiye’ye bir yaptırım uygulamıyor. Ayrıca Rusya’dan Türkiye’ye turist gelmesine de olanak tanıyor. Bütün bu gelişmeler çerçevesinde Rusya’nın AB ülkelerine göstermiş olduğu tepkinin etkisi Avrupa’da hissedilmeye başladı.
Türkiye bugüne kadar Rusya’nın tepkisini çekmeyen az sayıda ülkeler arasında yer alıyor. Rusya ve Çin belirli noktalarda birleşerek Avrupa’yı hedef almış durumdalar. Bu durum karşısında Amerika’ya tepki gösteren tüm ülkeler belirli ölçüde Rusya’nın yaptırımlarından pay alıyorlar. Bu pay almada yakında Türkiye’ye de sıra gelebilir. Her ne kadar Putin, Tayyip Erdoğan’la iyi anlaşıyor olsa da, bu durumun ne kadar devam edeceği hiç belli olmaz, her an Türkiye’de tepkilerden nasibini alabilir. Bu durumun Türkiye tarafından dikkatle izlenmesi lazım. Önümüzdeki aylarda Rusya’nın tepkilerine hedef olma ihtimali göz ardı edilmemeli, sonuçta yaşanabilecek sorunların ceremesini çeken Türk halkı olacaktır. An itibariyle Türkiye, Rusya ve Ukrayna’yı iyi idare edebiliyor olsa da bunu daha ne kadar sürdürülebileceğini bilmek mümkün değil. Yaşanan tüm bu gelişmeler ışığı altında Türkiye’nin dengeli politikası nasıl devam edecek, yanı sıra Ukrayna’yı desteklemeye nasıl devam edecek? Tüm bu gelişmeleri hep birlikte izliyoruz.
Türkiye’nin başı çektiği “Tahıl Politikası” ise pek işlemeyecek gibi görünüyor. Bu konuda Rusya’nın yaptırımlarından önümüzdeki aylarda Türkiye’de nasibini alacak gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir