BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Türkiye AB’ye Olan İlgisini İyiden İyiye Kaybediyor

2 dakika okuma süresi

Türkiye son yıllarda her ne kadar sözlü olarak tam üyeliği istediğini ifade ediyor olsa da, Avrupa Birliği’ne üye olmak için sözler dışında herhangi bir çabası olduğunu söylemek güç. Türkiye’nin AB üyelik konusunda ilgisizliği her alanda görmek mümkün. Avrupa Birliği’ne üyelik konusunda Türkiye  hiç bir kuralı yerine getirmiyor. AB’nin fonlarının dağıtımında Sivil Toplum Kuruluşlarına verilmesi gereken fonların uygunsuz kurumlara verilmesi. Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş konusunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarını yok sayması, Türkiye’nin kuralları yok saydığına dair iki önemli örnek.

Avrupa Birliği’ne gönül veren kişi ve kuruluşlar Türkiye’deki bu ilgisizlik karşısında çözüm bulamıyorlar ve maalesef bu çözümsüzlük onlarında ilgilerini yitirmelerine sebep oluyor. Türkiye’deki en ufak gelişmeler için televizyon kanallarında programları yapılırken, Türkiye’nin AB üyeliği hiç gündeme gelmiyor. TV kanalları gerekçe olarak; halkın ve siyasetçilerin ilgisizliğini bahane ediyorlar. Bu ilgisizlik daha ne kadar sürecek? Bizden evvel 6 Balkan ülkesi AB’ye üye olurken, Ukrayna’nın da üyeliğinin eli kulağında. Yakında Türkiye’yi atlayarak Gürcistan’a geçilecek ve Türkiye’nin AB üyeliği hayal olacak.

Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğinin gündeme gelmesi için Avrupalılar 2023 yılında Türkiye’de yapılacak seçimin sonuçlarını bekliyorlar. Seçimler istendiği şekilde sonuçlanırsa Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyeliği tekrar gündeme gelecektir. Herkesin beklentisi bu yönde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir