BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Barış Hareketleri

2 dakika okuma süresi

Önümüzdeki aylarda ülkeler arasında ciddi barış hareketleri olacak.

Bunlardan ilki; Putin ile Zelenskiy’nin İstanbul’da buluşmaları ve Rusya ile Ukrayna savaşına son vermeleri. Zira Rusya’da uygulanan ambargo kararlarına karşı artık dayanma gücünü kaybediyor. Bu süreçte hedeflerine büyük ölçüde kavuştuğu için barışma taraftarı olabilir. 

İkinci gelişme ise, Soçi zirvesine ortaya çıkan, yakın bir gelecekte Tayyip Erdoğan ile Esad arasında Özbekistan’da “Orta Asya Türk Cumhuriyetleri Zirvesi” sürecinde bir buluşma gerçekleşebilir. Böylece Esad, Tayyip Erdoğan çatışması sona erebilir. Eskiden dost olan iki lider, birbirlerine zeytindalı uzatabilirler. Türkiye-Suriye adımı ülkemiz açısından çok önemli. Böylelikle Türkiye, geçici sığınmacı Suriyeliler yükünden kurtulabilir. Bu konuda tabii ki Birleşmiş Milletlerin ve AB’nin taraf olması bekleniyor. Ayrıca Suriyelilerin ülkelerine dönüş yolculuğu ve yerleşim konularında Birleşmiş Milletlerin ve AB’nin fonlarla bu süreci desteklemeleri şart olacak. Her ne kadar Dışişleri Bakanı Tayyip Erdoğan, Esad görüşmesini doğrulamasa da, bu görüşmenin olacağı ayan beyan ortadır. 

Şu sıra Türkiye komşu ülkelerle ciddi bir barış programı uygulamaya koymuş görünüyor. İlk önce Mısır, İsrail, Ermenistan konularında somut adımlar attı ve bunu daha da ileri taşıma çabası içinde. Türkiye 2023 yılı seçimlerine çevresinde düşmanı olmayan bir ülke olarak girmek istiyor. Bu konuda da başarılı adımlar atıyor. 

Türkiye Avrupa Birliği konusunda da adımlar atmalı. Gürcistan ve Ukrayna ülkelerine vizeyi kaldıran AB’nin, hala Türkiye’ye vize uygulaması akıl alacak gibi değil. Avrupa Birliği üyelik görüşmelerine başladığı bütün ülkelere vizeyi kaldırırken, Türkiye’ye vize uygulamaya devam ediyor. Bizimle aynı dönemde görüşmeye başladığı Hırvatistan tam üye olurken, Türkiye dışarıda kalmış durumda.

Özellikle Tayyip Erdoğan, Putin ve Zelenskiy’i İstanbul veya Ankara’da bir araya getirirse dünya barışına çok büyük bir katkıda bulunacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir