BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Yunanistan Zora Giriyor

2 dakika okuma süresi

Yunanistan Ege Adalarını tamamıyla Almanlara ekonomik olarak rehin vermiş bir ülke. Yanı sıra Ege Adaları, Türk azınlıkların yoğun olduğu Batı Trakya’da ABD üsleri kuruluyor. Her an Türkiye’ye saldırma emareleri içinde olan Yunanistan, şimdi bir zora daha giriyor. Doğu Akdeniz’de Türkiye – İsrail barışması, karşılıklı büyükelçi atamaları, kıta sahanlığı konusunda anlaşmaya varılması, Doğu Akdeniz’de sınırları değiştiriyor. Buna göre; Türkiye’nin, Mısır’ın ve İsrail’in kıta sahanlığı alanları genişliyor. KKTC’ye de yeni olanaklar doğuyor. Ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tanınmak için adımlarını hızlandırıyor. Zira kıta sahanlığı olan Kuzey Kıbrıs, artık Güney Kıbrıs’ın bir uzantısı değil. İlk olarak Azerbaycan, ne olursa olsun KKTC’yi devlet olarak tanıyacak. Son gelişmeler ışığında  Malezya, Pakistan, Afganistan’da yakın zamanda KKTC’yi tanıyan ülkeler arasına katılacak. AB’nin en güçlü ülkesi Almanya’da endirekt olarak KKTC’yi tanımış durumda. Politik mottoları Kıbrıs’ta iki devlet vardır. Birini tanır, diğerini tanımayız olan Almanya’nın, artık İngiltere ile birlikte KKTC’yi tanıma hazırlığında olduğu görülüyor. 

Yunanistan-Türkiye 204 km’lik kara sınırında büyük ölçüde Amerikan askerleri mevcut. Artık Yunanistan sınırında kendi askerini konuşlandıracak yer bulamıyor.

Libya-Türkiye anlaşmasından sonra, Doğu Akdeniz’de olaylar Türkiye’nin lehine dönmeye başlamıştı. Şimdi İsrail ve Mısır’la ilişkilerinde de olumlu bir hava yakalayan Türkiye, şu aralar Doğu Perinçek’in Tayyip Erdoğan adına görüşmeler yaptığı Suriye Lideri Beşar Esad ile de anlaşma yolunda. Tüm bu gelişmeler ışığında Türkiye artık Doğu Akdeniz’de en fazla söz sahibi olan ülke olma yolunda. Böylece ülkenin 4 Doğalgaz ve petrol arama gemisi Doğu Akdeniz sularında serbestiyet sahibi olacak. Avrupa Birliği ülkeleri de bu konuda Yunanistan’ın peşini bırakmak durumunda kalacak. 

Ermenistan ile ilişkilerini normalleştirmeye başlayan Türkiye komşu ülkelerle büyük ölçüde sorunlarını çözüyor. Bundan sonrası için Türkiye’nin hedefi ülke içinde uygarca, beraber yaşamayı öğrenmek olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir