BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

ABD Artık Dostumuz Değil!

2 dakika okuma süresi

ABD, Kuzey Suriye’de PKK-PYD’lilere eğitim veriyor. Sınırda silahlanmalarını sağlıyor. Böylece Kuzey Suriye’deki PKK ve PYD’li teröristleri Türkiye’yi sürekli tehdit edebilecek bir orduya dönüştürmek istiyor. Aynı ABD, NATO üyesi Yunanistan’ı Türkiye’ye karşı kışkırtıyor. Bir yandan Ege Adalarına üsler kurarken, diğer yandan da Batı Trakya’da ABD askerlerini konuşlandırıyor. ABD’nin Türkiye’ye en büyük saldırısı ise TÜSİAD’a gönderdiği mektupta; “Rusya ile iş ilişkisi olanlara Amerika’nın yaptırımlarının olacağını” söylemesi.

ABD neden Türkiye ile uğraşıyor? Biden oldum olası Türkiye düşmanıydı, asla dost olmadı. Biden Türkiye’ye karşı en büyük tepkiyi “olmayan Ermeni Soykırımını” tanıyarak zaten yapmıştı. Son olarak Yunanistan Başbakanını taltif eden Biden, şimdi AB ülkelerinin de başını derde sokuyor. Avrupa Birliği ülkelerini Rusya’ya karşı yaptırımlar uygulamaya teşvik ederek, kış aylarında doğalgazsız kalmalarına sebep oluyor. ABD, ayrıca Tayyip Erdoğan’ın 15-16 Eylül’de Özbekistan’daki Şanghay Zirvesine katılacak olmasını da hazmedemiyor. Bu zirvede büyük olasılıkla Tayyip Erdoğan, Beşar Esad ile bir araya gelerek, dostluk yolunda adımlar atacak. Bu görüşme neticesinde Türkiye ve Suriye ilişkilerinin normale dönmesi halinde, ABD Kuzey Suriye’de konuşlandırdığı silahlı güçlerinin sorun olacağının farkında. Böyle bir durumda Türkiye artık Malatya Kürecik’teki Üssü kapayabilir.

Kuzey Suriye’ye yerleşen İsrail ile özdeşleşen ABD artık bir NATO ülkesi olan Yunanistan’ı da eli geçirmiş gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir