BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Güç Geçecek Bir Kış

4 dakika okuma süresi

Sonbahara girdiğimiz şu günlerde, gelmekte olan kış aylarının sorunlarına Almanya-Türkiye karşılaştırmalı şöyle bir bakalım.

Alman hükümeti halkı enflasyondan korumak için 65 milyar Euro’luk yeni bir halka destek paketi açıkladı. Buna göre; emeklilere 300’er Euro, öğrencilere 200’er Euro destek verilecek ve yanı sıra daha bir çok yardım paketi de hazırlanmış durumda. Almanya, Ukrayna’ya yapılan yardımın sonuçlarına bu açıdan katlanacak gibi görünüyor. 

Almanya’da yaşayan Türk kökenli insanlarımızın sayısı 3 milyon 300 bini geçti. Birçoğu emekli. Almanya’da yaşayan emekli Türkler, Türkiye’ye dönmeyi pek düşünmüyorlar, yalnızca yaz aylarında tatillerini geçirmek için ülkeye geliyorlar. Şimdilerde öğrenci olarak Almanya’da eğitimlerine devam eden gençlerimiz de var. Bunlarda Alman hükümetinin açıkladığı bu paketten faydalanacak ve belirli yardımlar alacaklar, Almanya bu sorunları çözmek için somut adımlar atıyor. Alman hükümetinin bir diğer adımı olan emeklilere vereceği destek yardımı ile de Almanyalı emekliler, kış aylarını geçirmek için 559 Euro’ya 22 gün kalma imkanı veren paketleri alarak Antalya ve Alanya’ya gelecekler. Antalya ve çevre bölgelerdeki oteller bu durum için gerekli tedbirleri almalı ve hazırlıksız yakalanmamalı.

Rusya’nın doğalgazı kesmesi üzerine Almanya yavaş yavaş Ukrayna’ya yapılan yardımları gözden geçirmeye başladı.

Son aylarda Almanya’ya gitmeyi planlayan gençler, sağlık personeli sayısında artış görülüyor. İlk gidenler Nürnberg havalimanında çalışmaya başladılar. giden doktorlarında Almanyalı olacağından hareket edebiliriz. Artık Almanya’da yaşayan insanlarımızın eskiden lisan sorunları yaşamadan Türk doktorlarımıza muayene olabilecekler. 

Gelelim ülkemize, ülkemizde doğalgaz sorunu yok. Üstelik Karadeniz’de doğalgaz bulma hevesimiz devam ediyor, zira Doğu Akdeniz’de aramaya kalkarsak AB bize çok sinirleniyor! Bunun için Karadeniz hevesimizi baki tutmalıyız.

Türkiye, Rusların başka ülkelere gidememesi nedeniyle turizmde de Ruslardan yararlanıyor. Baktığınız zaman Birleşik Arap Emirliklerinden sonra en fazla Rus turistin geldiği ülke konumundayız. Ruslar pek fazla seçenekleri olmadığı için Türkiye’yi tercih ediyorlar ve gelenlerin bir bölümü de Türkiye’ye yerleşme planı yapıyor. Ruslar savaştan etkilen bir ulus haline geldi ve çoğu Rus yaşanan bu savaşa karşı olduğundan, ülkelerindeki bu savaşta asker olarak yer almak istemiyor.

Şimdi gelelim Putin’in ısrarla Tayyip Erdoğan’ı Özbekistan’da yapılacak olan Şanghay Zirvesine davet etmesine. Görünen o ki bu zirveye Tayyip Erdoğan katılacak ve büyük bir olasılıkla Beşar Esad ile Tayyip Erdoğan arasında bir görüşme gerçekleşecek. Bu görüşme Suriye-Türkiye arasındaki sorunların çözülmesi için önemli bir adım olacak. Bu görüşmede hedef; 7 milyon 200 bin Suriyeli geçici sığınmacının en azından yarısının Suriye’ye geri dönmesini içeriyor. Tayyip Erdoğan’da Putin’in bu isteğini yerine getirerek, Putin ve Ukrayna Başbakanı Zelenski’yi İstanbul, Ankara veya Antalya’da bir araya getirmek istiyor. Böylece  savaşa son verdirerek bir taşla iki kuş vurmak istiyor. Eğer ki, Putin ve Zelenski’yi bir araya getirme konusunda muvaffak olursa, Nobel Barış Ödülünü almak için adım atmış olacak. 

Bu yıl takriben 2 milyon 200 bin Almanyalı Türk tatillerini geçirmek için Türkiye’ye geldi ve artık Almanyalı Türkler tatillerini bitirip yavaş yavaş Almanya’ya geri dönüyorlar. Acaba bu süreçte Almanyalı Türkler yaşadıkları ülke olan Almanya ile doğdukları vatanları olan Türkiye’yi doğru bir şekilde karşılaştırabildiler mi? 

Almanya’nın bir sosyal devlet olduğunu ve insanlarını kolay kolay zor durumda bırakmadığını ayırdına varabildiler mi?

Türkiye’de acaba sosyal devlet olabilecek mi? Herkes Türkiye’nin sosyal devlet olmasını bekliyor ama galiba boşa bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir