BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Enflasyona Karşı Nasıl Bir Politika İzlenmeli…

2 dakika okuma süresi

Türkiye’nin ekonomik sorunlarının en büyüklerinden biri, TUİK verilerine göre %80, gerçek de %179 civarında olan enflasyondur. Halk bugün aldığı fiyattan ertesi aynı ürünü alamamaktadır. Her gün fiyatların arttığı bir düzende halkın yaşama şansı kalmamaktadır. Devletin bir an önce bu pahalılığa el atması ve fiyatlarda indirime gitmek gerekli adımları atmalıdır.

Peki bu adımlar nelerdir?

1- Devlet ilk olarak, petrole koyduğu zamları ciddi bir şekilde geri alır, gerekirse süspanse eder.

2- Elektrik zamları

3- Doğalgaz zamları tamamıyla geri çekilir.

Bunlar yapıldıktan sonra esnafın fiyatları günbegün arttırmak için pek sebebi kalmaz. Bu dört kalemde uygulanacak indirimler ile Türkiye’nin önünü açılır.

Bundan sonraki adımlar ise halkın uygun fiyatlarla alış-veriş yapmak için gittiği, BİM, A101, ŞOK gibi marketlere ve süper market zincirlerine sıkı bir kontrol uygulaması getirilebilir. Böylece halkın sömürülmesi büyük bir ölçüde önlenebilir.

Daha sonrasında Türkiye’de 10 yıl evvel yapılan paradan 3 sıfır atma operasyonu, bu defa paradan 2 sıfır atarak yapılabilir. Böylece Türk Lirası karşısında 1 Dolar/Euro 1,8 liraya eşitlenerek psikolojik olarak halk bir nebze rahatlatılabilir. Tabii ki bunlar tam bir çözüm olmasa da halka moral olarak katkı sağlar. İnsanlar pazar ve marketlerde, patates, domates gibi ürünlere büyük paralar ödemek durumunda kalmaz.

Bir sonraki adımda; Türkiye’deki tarımsal alanların artırılması, desteklenmesi ve tarım alanlarının tamamen inşaata kapatılması olabilir. Böylece tarımsal üretimi artırarak, insanlar için de daha ulaşılabilir hale getirilmiş olur. Bu sayede hem bu alanlarda çalışan insanlarımızın  hem de tüketici olarak hepimizin yüzü gülebilir. Aynı uygulamaların hayvancılıkta da yapılması lazım. Hayvancılıkta uzman denetiminde Avrupa Birliği’nin tarımsal ve garanti fonlarından ülke olarak  faydalanabiliriz. Böylece tarım ve et ürünlerinde de yüzümüz güler.

Bunlar yapılmadığı takdirde Türkiye’nin enflasyonla savaşı kazanması mümkün olmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir