BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Rusya Haklı mı?

2 dakika okuma süresi

24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı saldırı çok fazla soruna neden oldu. İlk olarak Finlandiya ve İsveç direkt olarak NATO paktına atladılar. Ayrıca İsviçre’de NATO’ya girmek için çaba gösteriyor. Rusya bu kadar tepki görmeyi beklemiyordu. AB’nin ve ABD’nin Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımlar, Rusya’dan yeni bazı atılımları getirdi. İlk olarak  Rusya 300 bin kişiyi yeniden asker olarak orduya almak istiyor. Fakat askerliğe sıcak bakmayan Ruslar Gürcistan sınırından ülkeyi terk etmeye başladılar. 

Rusya’nın Türkiye’ye de etkisi oldu. Neden diye soracak olursanız; Artık Ruslar Türkiye’ye geliyor, burada büyük ölçüde emlak alıyorlar ve Türkiye’de kalmak istiyorlar. Şimdi Suriyeli, Afgan gibi geçici mültecilerin yanı sıra Ruslar ve Ukraynalılarda kalıcı mülteci olma yolunda adımlar atıyorlar. Rusya’dan gelen insanlar sermaye ile geliyor ve burada emlak alıyorlar. Artık Antalya neredeyse küçük bir Rus şehrine dönüştü. Alanya’da çok sayıda Alman var. Didim’de ise İngilizler. Türkiye çehre değiştiriyor. 

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısına baktığınız zaman, Ukrayna istikametini büyük ölçüde NATO’ya ve AB’ye çevirmişti. Rusya haklı olarak sınırında yeni NATO ülkeleri istemiyor. Rusya bu olayın çabuk halledilecek bir konu olduğunu düşündü, ama olmadı. Şu anda duruma baktığınız zaman Rusya artık Ukrayna’da daha ileri gidemiyor. Referandumla belirli Ukrayna bölgelerini Rusya’ya katıyor. Kırım’daki hegemonyası da yavaş yavaş bitiyor. 

Rus insanı esas olarak Türkiye’ye yakın bir ulus, geçmişte Türkler ve Ruslar arasında evlilikler vardı. Aynı durum Türkler ve Ukraynalılar için de söz konusu. Bu açıdan Türkiye kuzey komşularıyla artık akraba olmaya başladı. 

Rusya’nın NATO korkusunu ciddiye almak lazım, bu konuda her ne kadar Doğu Perinçek ile aynı çizgide olmasak da, Rusya’nın tepkisinde haklı olduğu noktaların olduğu da inkar edilemez. 

Zelenskiy tahmin edileceği üzere sudan çıkmış ak kaşık değil. Tamamıyla Amerika’nın telkiniyle hareket eden ve Amerika’yı baş tacı eden bir lider. Bütün hedefi ne olursa olsun AB’ye girmek. AB ilk olarak Ukraynalılara karşı vizeyi kaldırmıştı. Şimdi AB 11 milyon Ukraynalı ile ne yapacağını düşünmeye başladı. İlk başlarda bu savaş oldukça uzun sürecek diye düşünülse de, son zamanlarda Rusya havlu atacak gibi görünüyor. Votkadan başka bir şey üretmeyen Rus endüstrisi, uzun vadede petrol ve doğalgazı AB ülkelerine satamazsa, ülke içinde yaşadığı sorunlar büyüyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir