BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Türkiye Seçim Atmosferine Girdi

3 dakika okuma süresi

Tayyip Erdoğan 20 yıldan sonra kendisine olan güvenin sarsılması nedeniyle kasanın ağzını açacak gibi. İlk olarak EYT’lilere çözüm bulmak isteyen Erdoğan’ın bir sonraki adımı; en azında %80 oranında taban ücretini arttıracak. Emeklilerin gelirinde iyileştirmeye gidecek, böylece 35 milyon çalışanın, ortalama yarısının taban ücret aldığı ülkede, belirli gelişmeler başlayacak.

Türkiye’den kaçışın hızlandığını gören Tayyip Erdoğan artık Avrupa’da da kendisine inanan Türklerden oy alamayacağını görüyor. Avrupalı Türkler yavaş yavaş bu hükümetin aldığı kararları sorgulamaya başlıyor ve bu kararların kendi aleyhlerine olduğunu görerek yeni arayışlar içine girebilirler. Bu konuda altılı masanın doğru adımları atması lazım. Kendilerinin bu seçimde ciddi oy alma potansiyelleri var. Fakat CHP gerekli adımları atmak konusunda yetersiz kalıyor. Bu konuda CHP’nin ilk olarak Avrupalı Türkler için gerekli politikaları oluşturup, en kısa zamanda uygulamaya koyması gerekiyor. CHP’nin gerekli atılımları yapmadan bekledikleri kazanımları elde etmesi çok güç. Avrupalı Türklerin öncelikli  beklentisi altılı masanın ne yapıp yapıp, bölgeler ve bölge milletvekilleri kapsamını anayasaya sokup seçimlerde her bölgenin kendi adayını çıkarıp  Ankara’ya yollamasını sağlaması lazım. Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti, Berlin, Aşağı Saksonya, Hollanda, Fransa, İngiltere ayrı listeler hazırlanmasını bekliyor. Artık Türkiye’deki adaylara direkt oy vermek istemiyorlar. Verdikleri oyların tam olarak nereye gittiklerini bilmeyen Avrupalı Türkler, kendi sorunlarına hakim ve bunları dile getirebilecek temsilcilerini Ankara’da görmek istiyor. Bunda da çok haklılar. 

AKP para musluğunu açarak seçimleri mutlaka kazanmak istiyor. Muhalefet partileri CHP ve İyi Parti bir an önce bu konuda doğru adımları atmalı. İlk olarak Avrupa’da ekonomik kayıplar yaşayan insanlarımızın sorunlarını çözmesi lazım. OECD anlaşmasıyla 2023 yılı başından itibaren Avrupalı Türklerin kendi ülkelerindeki tasarruflarının listesini alacak olan başta Almanya bu konuda insanlarımızın canını yakacak. Avrupalı Türkler canlarının yanmaması için seçimlerde oylarını dikkatli kullanmalı.

Ayrıca dövizle sağlanan emeklilik konusunda yurtdışında yaşayan Türkleri SSK’dan çıkarıp Bağkur’a bağlamak, ödeyecekleri prim miktarını arttırmasına rağmen alacakları emekli maaşlarında düşüşe sebep oluyor. Avrupalı Türklerin tüm bu olaylara tepkisi çok fazla ve Almanya’da herkes bunları konuşuyor.

Almanya insanlarına sahip çıkarken, bir yandan da kapılarını yurtdışına, nitelikli göçmenlere açıyor. Artık kendi ülkesinden gelip 5 yıl sonra, hatta belirli özel konumlara sahip olunduğu takdirde 3 yıl içerisinde Alman vatandaşı olabiliyor. Türkiye’den Almanya’ya akım sürecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir