BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Almanya Türkiye’den Uzaklaşıyor

2 dakika okuma süresi

Almanya 3’lü koalisyon hükümeti Türkiye’ye uzak bir politika izliyor. 20 yıldan uzun bir süre Almanya’da başbakanlık yapan Angela Merkel, Türkiye’nin koruyucu meleğiydi. Fakat artık Türkiye-Almanya ilişkilerine baktığımızda şu anki başbakan Olaf Scholz için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Almanya son zamanlarda AB ülkesi Yunanistan ve Güney Kıbrıs’a taraf tutumuyla dikkat çekiyor. Şu dönemde her ne kadar Almanya ile olan ihracatımız ve ithalatımız artış söz konusu olsa da, bunun dışında iki ülke arasında olumlu bir ilişkiden söz etmek pek mümkün değil. Almanya çok kültürlü bir ulus olmasa bile, Almanya’da yaşayan 3 milyon 400 bin Türk insanı ile ülkenin iki kültürlü bir ulus olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Buna rağmen Almanya’daki 3’lü koalisyon hükümetinin Türkiye’ye dair herhangi bir politik  çalışması maalesef yok. 

Bunun değişmesi için neler yapılabilir? Türkiye ve Almanya arasında politik olarak kısa zamanda ilişkiler güçlendirilmeli. Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’ın Türkiye’ye uzun süreli ziyaretler yapması, Türkiye’de, Türk-Alman ilişkilerine dair donanımlı politikacılar ile görüşmeler yapılmalı. Türkiye-Almanya arasında geçmişten bugüne izlenen politikalar ve ilişkiler konusunda yeterli bilgiye haiz olmayan politikacıların Almanya ziyaretleri ikili ilişkilere bir katkı sağlamıyor. AB ile ilişkileri geliştirme yolunda, AB’nin en önemli ülkesi olan Almanya’ya daha fazla ağırlık verilmesi gerekiyor. 

Türkiye’nin lobisini yapacak parlamenterlerin bulunmaması, yetkin bir Türk-Alman Parlamenter Grubunun olmaması, Alman Parlamentosunda Türkiye’nin aleyhine işliyor. Bu açıdan Türkiye ilk olarak başarıları ile adından söz ettiren Almanya Büyükelçimizin Türk-Alman Parlamenter Grubunun kurulması için çalışmalar yapmalı. Alman parlamenterler ile sıkı bir diyalog ve yakınlaşma adımları atılmalı. Almanya’da ivedi bir şekilde Türk Lobisi yapılmadığı takdirde, Almanya Parlamentosundaki az sayıda Yunanistan ve Güney Kıbrıs destekçisi Türkiye aleyhine çalışmalarına devam edecek. Ayrıca geçmişten günümüze Türkiye karşıtlığı malum olan Ermeni destekçilerini de dahil edersek Türkiye’nin durumu daha da güçleşecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir