BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Seçim Yaklaşırken

2 dakika okuma süresi

Türkiye’de uzun bir süre erken seçimi tartıştık. 2022 yılında erken seçim beklentisi muhalefet kanadında çok yükselmişti. Tayyip Erdoğan’ın kararı bu yönde olmadı. 

Şimdi artık gündem Haziran 2023’de yapılacak genel seçim Tayyip Erdoğan’ın 2. defa aday olabilmesi için Mayıs 2023’e çekilecek mi? 

Seçim öncesi planlarından biri olan Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye müdahalesi, Amerika onay vermediği için mümkün görünmüyor. Bu nedenle gözler Ege’ye çevrildi. Acaba Suriye’de hareket etme imkanı bulamayan Türkiye, Ege’de Yunanistan’la restleşecek mi? Yunanistan’ın her geçen gün agresifleşmesi, kendi topraklarında 230 bin Amerikan askerinin konuşlanmasına müsaade etmesi, Batı Trakya’yı tamamen Amerikalılara teslim etmesi ve Adalara el koymasından sonra, Türkiye seçim arifesinde, bir takım planlar çerçevesinde, Egede Yunanistan ile kısa süreli bir çatışmaya mı hazırlanıyor?

İki NATO üyesi ülke arasındaki herhangi bir çatışmaya, ne NATO, ne de NATO üyesi diğer ülkeler izin vermez. 24 saat veya 36 saat sürecek bir çatışma, Türkiye’yi ve Yunanistan’ı tatmin etmese dahi bu iki ülkede böyle bir sıcak hareketlilikten sonra seçimler ertelenebilir. Yunanistan’da hükümetin bundan sonraki seçimleri tekrar kazanması çok güç. Türkiye’de de ibre yavaş yavaş Millet İttifakına doğru dönüyor. Hemen her gün çatışan Miçotakis ve Tayyip Erdoğan, iki ülke içinde 1 yıllık bir seçim molası için çatışmaya izin verecekler mi? Buna NATO’nun tepkisi ne olur? Konunun uzmanlarının beklentisi Ege’de bir çatışma yaşanacağına yönelik.

Ayrıca Avrupa Birliği’ne girmesi kesinleşen 6 ülke arasından bazılarında çatışmaların yaşanma ihtimali artıyor. Olabilecek bir Türk-Yunan çatışmasına Balkan ülkeleri de fırsattan istifade dahil olursa, NATO’nun istediği üzere, AB yolundaki gelişmeler sekteye uğrayabilir.

Herkesin Rusya-Ukrayna savaşının bir an önce sonlandırılmasına odaklandığı şu günlerde Avrupa’da yeni savaşların çıkması, barışçıl bir dünya düzenini zora sokar ve büyük bir olasılıkla 3.Dünya savaşının temellerini atar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir