BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Türkiye Suriye ile Niye Barışa Yönelik Adımlar Atmıyor?

2 dakika okuma süresi

Son günlerde Rusya’nın etkisiyle Ermenistan, Azerbaycan ile Karabağ’a rağmen anlaştılar ve barış yolunda imzalarını attılar. 911 km sınırımız olan Suriye’ye karşı biz niye aynı tutumumuzu sürdürüyoruz?

1- Suriye ile anlaşmak demek, taviz vermek anlamına gelmez. Suriyelilerin kendi ülkelerine dönmelerini teşvik eder.

2- Suriye ile varılacak anlaşma ile deniz sahasındaki etkinliğimizi arttırır. Böylece Doğu Akdeniz’de daha fazla söz sahibi olabiliriz.

3- Suriyeli Geçici Sığınmacıların geri dönüşü, kendi insanımızın sıkıntılarını hafifletir. Ev bulmak, iş bulmak kolaylaşır ve Suriyeli Geçici sığınmacıların ülkemizde barındırılması için harcanan ve halkın sırtına yüklenen ekonomik külfetten kurtarır. 

4- Vatandaşlık hakkı 250 bin Dolara verilmez, en azından 500 bin Dolara çıkarmak lazım. Ayrıca Türkiye’nin yeni vatandaşlara da pek ihtiyacı yok. Her gelen yeni vatandaş Türkiye’deki ev piyasasına, gıda piyasasına büyük ölçüde negatif etki yapıyor. Bunların önlenmesi için Suriyelilerin geri dönüşlerinin teşvik edilmesi için adımlar atılması lazımdır. 

Türk hükümeti bunları yaparak ülkenin önünün açılması adına önemli bir hamle yapmış olur. Yanı başımızdaki Afgan olayı da aynı şekilde, her ne kadar Afganistan’la sınırdaş olmasak da İran’dan gelecek kaçak Afganları da Türkiye’ye sokmamak için gerekli tedbirleri almalıyız. Maalesef ki Afganlar Türkiye’de işgal kuvveti gibi yayılmaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir