BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Yunanistan Türkiye’nin Sabrını Taşırıyor

2 dakika okuma süresi

Yunanistan’ın adaları silahlandırması, Batı Trakya’da Amerika’ya Üsler vermesi, AB’yi her fırsatta Türkiye’yi kınaması için teşvik etmesi, Türkiye’nin artık sabrını taşırmaya başlıyor.

Türkiye yakın zamanda Yunanistan ile kısa süreli de olsa bir çatışmaya girmesine ramak kaldı. Özellikle seçimleri kaybetme ihtimali, bu tür bir çatışma fırsatı olarak görülüyor olabilir mi? Bu tabii ki Yunanistan’ın da işine gelir. İki tarafta seçimleri belirli bir süre erteleyebilirler. Böyle bir çatışmanın zararları muhakkak büyük olacak. Yunanistan elindeki güçlerle İstanbul ve Ege’nin belirli bölgelerine zarar verebilir. Türkiye’de Atina’ya kadar hücum eder. Adalardaki durum değişir. Adalar Türkiye’ye geçebilir. Yunanlılar bunların bilincinde mi? Görüştüğüm bazı Yunanlı politikacılar elbette bunu bilincinde, fakat kimse bir şey yapmaya cesaret edemiyor. Böylece Yunanistan saldırgan politikasını her geçen gün arttırıyor. Yunanistan’ın en büyük destekçisi Güney Kıbrıs ve Fransa oluyor. Almanya geçmişte çok dengeli bir politika izlerdi. Yeni hükümetin Dışişleri Bakanı ise saldırganlığa prim veriyor. Bu nedenle Almanya’nın Yunanistan’ın önünü kesmesi güç görünüyor. 

Sonuç olarak; iki tarafında her türlü çılgınlığı yapabileceğini düşünmek mümkün. Böyle bir durumda olan yine iki ülkenin insanlarına olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir