BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Rusya, Ukrayna’dan Bu Kadar Büyük Bir Direniş Beklemiyordu

2 dakika okuma süresi

Rusya Ukrayna saldırısından sonra bir ay içinde neticeyi almayı ve Ukrayna’da Rus nüfusunun yoğun olduğu üç bölgeyi ele geçirmeyi hedefliyordu. İlk olarak Kırım’da başarılı olan Ruslar bu başarının devam edeceğini düşünüyorlardı, fakat yanıldılar. Büyük ölçüde direniş gösteren Ukrayna erkekleri kaçmayı değil, direnç göstermeyi ve savaşmayı tercih etti. Ülkeyi terk eden sadece kadın ve çocuklar oldu. Böylece Ukrayna ve Suriye’de savaş durumunda yaşananlardan gördük ki; ülkeler savaşlarda çok farklı tepkiler veriyorlarmış.

Tabii ki Ukrayna’ya NATO ülkeleri ve Batı dünyası da büyük ölçüde destek verdi. Rusya, Çin’in de desteğiyle Ukrayna olayını bitirmek istiyor. Fakat tamamıyla ayrışmaya neden oluyor. Artık Ukrayna en kısa zamanda hem AB’ye hem NATO’ya potansiyel aday, bunu önlemeye kimsenin gücü yetmeyecek. Ukrayna’nın bir destekçisi de Türkiye oldu. Türkiye, Rusya ve Ukrayna arasında savaşın bitmesi için her türlü çabayı gösteriyor. Bu konuda Tayyip Erdoğan, Putin ile görüşürken, aynı zamanda Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski ile de iyi bir diyalog içinde.

Sonuçta olan savaşın ağır yükünü çekmek zorunda kalan Ukrayna halkına oluyor. Bu nedenle Polonya başta olmak üzere, Batı Avrupa ülkelerine giden Ukraynalıları artık yavaş yavaş Avrupa ülkeleri istememeye başladılar. Bu durum tabii ki Ukrayna halkının direncini kırıyor. Ukraynalıların bir bölümü de Antalya’da ev alarak Ukrayna’yı terk edip buraya yerleşmeyi tercih ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir