BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Türkiye İlginç Bir Ülke

2 dakika okuma süresi

Türkiye şimdi  yeni bir ‘Kurtuluş Savaşı’ verecek gibi görünüyor. Bunu niçin söylüyorum, Millet İttifakı oldukça olaylı bir şekilde Kemal Kılıçdaroğlu’nu aday olarak seçti. 

Kemal Kılıçdaroğlu Avrupalı Türklerden de büyük oy beklentisi içinde. Bugüne kadar Avrupalı Türkler özellikle AKP’nin kalesi olmuştu. Bu sefer Avrupalı Türkler gerek bedelli askerlik olsun, gerekse farklı birçok konuda AKP’nin sergilediği tutumlar nedeniyle yavaş yavaş CHP’ye ve muhalefete yöneliyorlar. Muhalefet bu avantajdan yararlanacak mı? Yararlanmasını herkes bekliyor. Niçin herkes bekliyor? Çünkü bu şans bir daha kolay kolay ele geçmez. 

Türkiye’de herkesin beklentisi, AKP-MHP döneminde haksız zenginlik elde edenlerin, büyük paraları bulduktan sonra ülkeyi terk edeceklerine yönelik. Türkiye için önümüzdeki dönemin yeni bir başlangıç dönemi olacağı düşünülüyor. Bakalım bu olacak mı? Olursa Türkiye’nin önü açılır. Görünen o ki, bu sefer bu gerçekleşecek, zira Kemal Kılıçdaroğlu geçen 3 dönemde kendi adaylığını koymamasına rağmen bu dönem Millet Cephesinin adayı oldu. Millet cephesinden kastımız, CHP ve İYİ Partinin birlikte hareket etme kararı ile başlamıştı. Fakat maalesef Meral Akşener her zaman yan çizebileceği yönündeki düşünceleri boşa çıkarmadı ve geçtiğimiz günlerde  bu düşüncelerin yersiz olmadığını gösterdi. Sonrasında partisinin Millet İttifakından kopması durumunda hiçbir şansının kalmayacağını fark edince geri adım attı ve Kılıçdaroğlu’nu desteklemek zorunda kaldı. 

Şimdi herkesin beklentisi bu seçimlerin ülkeye neler getireceğine yönelik. Bu seçimler ülke için yeni bir milat olacak mı? AB’ne üyelik konusunda Türkiye’nin önünü açacak mı? Birçok Avrupa Birliği ülkesi Türkiye’de Demokrasinin güçlenmesini bekliyor, ancak Türkiye’de demokrasinin güçlenmesi; Millet İttifakının hem cumhurbaşkanlığını hem de parlamentodaki 360 milletvekili sayısına ulaşmasına bağlı. Şuandaki görüntü bu iki durumunda gerçekleşebileceği yönünde. 

Avrupalı Türkler bu seçimlerden neler bekliyorlar? Avrupalı Türklerinde Ak Parti hayranlığı eskiye nazaran oldukça kan kaybetti. Onlarında beklentisi Türkiye’de değişim olması ve bu beklenti karşılığını bulacak gibi. 

Hepimizin isteği  ‘Gelecek Türkiye’nin İyiliğine Olsun.’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir