BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

DÖVİZDE BU ÇIKIŞ KÖTÜ OLAYLARA GEBE

2 dakika okuma süresi

TAVAK Vakfı olarak yılın ortasında yapmış olduğumuz vurgulamada, dövizin özellikle de Euro’nun, 10 lira sınırına Aralık sonunda dayanacağını söylemiştik. Aklıma hiç Euro’nun Kasım ayının başında 10 lira sınırını geçeceği gelmemişti. Dolar ve Euro büyük ölçüde artış hızına girdi. Türkiye’nin bu konuda bir şeyler yapması lazım.

Sanki kur artışı başka ülkelerde yaşanıyormuş havasına girdik.

Bazı kişiler ihracatımızın dövizin artması nedeniyle artacağından hareket ediyorlar, hayır. Türkiye’nin ihraç edeceği mallar belli, Dolar ve Euro’da arttıkça bunları satamıyoruz.

İkinci bir varsayım ise TL bu kadar değer kaybederken, 2021 yılında turist sayısı artacağı oldu. Burada da fazla ümitlenmeyelim, Avrupa’yı şu anda Koronavirüs kasıp kavuruyor, insanların yurt dışına gidecek hali kalmadığı gibi Almanya’da artık otellerde kalışlar sınırlandırıldı.

İyi restoranlar dahil artık online siparişlerle ürünlerini müşterilerinin kapısına kadar götürmek zorunda kaldılar. Bir çok restoranda bunu yapamıyor ve kapılarına kilit vurmuş durumdalar. Zira Alman Hükümeti geçtiğimiz yıl Kasım ayında cirolarının %75’ni kendilerine ödüyor. Türkiye’de Pandemi ile birlikte ilk çeyrekte restoranlar kapalı kaldığı zaman %60’ı tekrar açılamadı. En azından 1 milyon kişi, sigortalı, sigortasız işlerini kaybetti.

Üretim dip yaptı. Türkiye’ye gelen ithal mallar korkunç yükseldi.  

İlaç fiyatlarından tutun, hayvan yemine kadar fiyatların çok yükseldiğini görüyoruz. Türkiye nereye gidiyor, nasıl buna dayanacak? Askeri harcamalarımız her geçen gün artarken, kalkıp bir de Somali’nin 3,5 milyon $ IMF’ye olan borcunu ödüyoruz.

Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu!

İşsizlik tavan üstüne tavan yaptı. Artık işsiz sayılarını değil, çalışan nüfusun sayılarını arttırmakta fayda olacak zira onlar ciddi ölçüde azaldılar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir