BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

AVRUPA’DAKİ TÜRKLER CİDDİ BİR ŞEKİLDE GİRİŞİMCİ OLDULAR

2 dakika okuma süresi

Almanya’daki Türklerin ilk girişimciliklerini ortaya çıkaran ben oldum. İşçi şirketlerine yönelik araştırmalar yaparken, artık insanlarımızın kendi ülkesinde değil, tasarruflarını bir araya getirip, veyahut tek başlarına Almanya başta olmak üzere diğer Avrupa ülkelerinde de yatırım yaptıklarını ortaya çıkardık.

TAVAK Vakfı’nın 2018 yılında yaptığı son araştırmadaki tespitlere göre, Avrupa Birliği sınırları içerisinde 150 binden fazla Türk girişimcisinin olduğunu tespit ettik. Bunların yaptıkları yatırımın yanında, 750 bin kişiye istihdam sağladıkları ortaya çıkarılmıştı. Şimdi bu gelişmeleri Almanya’daki kurumlar ciddi bir şekilde ele alıyorlar.

İlginç bir gelişme olarak Avrupa’daki göçmen grubu 4 ana sekterde yatırım yaparken Türklerin 157 ayrı sektörde yer aldıklarını görüyoruz. Alman hükümeti bu insanlarımıza bir yandan destek olurken, Alman Maliye Bakanlığı bu girişimcilerimizi ciddi bir şekilde takibe alıyor. Bunun en önemli nedeni, girişimcilerimiz gıda maddeleri sektöründe doğru dürüst vergi vermek istememeleri ve cirolarını az göstermek istemelerinden kaynaklanıyor. Türkiye bu girişimcilere hiçbir zaman sahip çıkamadı, çıkmaya da pek olanağı yok.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir